Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Bezpieczeństwo. Część 3. Przygotowanie samochodu

Bezpieczeństwo. Część 3. Przygotowanie samochodu

W dzisiejszym artykule kontynuujemy ważny temat bezpieczeństwa na drodze, szczególnie podczas wakacji, kiedy ruch jest wzmożony, wyjeżdżamy na upragnione wczasy. Niejednokrotnie wspominaliśmy o największych zagrożeniach, które czyhają na nas podczas jazdy, a także o przyczynach groźnych (niestety czasem śmiertelnych) wypadków. W wielu sytuacjach da się uniknąć przykrych konsekwencji, problemów z leczeniem, odszkodowaniami powypadkowymi, kłopotami natury psychicznej. Pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy nasz pojazd do długiej podróży, która przebiegnie wzorcowo, a cały wyjazd stanie się przyjemnością, a nie traumatycznym przeżyciem.

Absolutnie niedopuszczalne jest wsiadanie do samochodu pod wpływem alkoholu, a także bez dostatecznej dawki snu, zwłaszcza, jeśli czeka nas wielogodzinna podróż. Ponadto, nie zapominajmy, że nie jedziemy na wakacje sami, jesteśmy odpowiedzialni za wszystkich pasażerów, którzy nam zaufali wsiadając do auta. Jeśli odczujemy choćby niewielkie zmęczenie podczas kierowania pojazdem ? natychmiast zróbmy sobie nawet kilkunastominutową przerwę.

Jednak zanim wyruszymy w trasę niezbędna jest kontrola stanu technicznego naszego pojazdu. Podstawą jest weryfikacja w dowodzie rejestracyjnym daty ostatniego przeglądu. Jeżeli był przeprowadzony dosyć niedawno, wtedy możemy samodzielnie dokonać takiej kontroli.

Zacznijmy od płynów. Niedostateczna ilość płynu w spryskiwaczu może dość mocno uprzykrzyć nam jazdę, dodatkowo narażając nas na ryzyko wypadku. Zatem napełniamy pojemniki, a zapas płynu można schować do bagażniku. Przezorny zawsze ubezpieczony. Konieczne jest również uzupełnienie płynu w chłodnicy czy płynu hamulcowego, w razie potrzeby.

Bardzo ważne jest sprawdzenie poziomu oleju, co powinniśmy uczynić przy zimnym silniku. Polecamy też zajrzenie pod maskę samochodu, aby skontrolować, czy przypadkiem nie ma wycieków.
Jeśli wybieramy się nad morze w Polsce, nigdy nie mamy pewności, jaka pogoda nas zastanie, więc na wypadek niesprzyjających warunków atmosferycznych powinniśmy zadbać o nasze wycieraczki. Nawet najlepszy płyn w spryskiwaczu na nic się zda, jeśli nasze wycieraczki będą uszkodzone i mogą niedokładnie zbierać wodę.

Kolejna ważna kwestia to stan naszych opon, sprawdzenie ciśnienia, co ma duży wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo na drodze, ale również oszczędności, gdyż zbyt niskie ciśnienie powoduje o wiele większe spalanie paliwa, a także szybsze zużycie ogumienia.

Jeżeli wybieramy się na wakacje wczesnym rankiem lub w nocy, to niezbędne jest sprawdzenie oświetlenia oraz sygnału dźwiękowego, chociaż w innych porach dniach jest również bardzo przydatne. Kontrola żarówek może pokazać, że niektóre są spalone, więc będziemy mieli jeszcze dużo czasu, żeby je bez pośpiechu wymienić.

Jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo nasze i naszych pasażerów, każdy element może mieć znaczenie, więc warto w podróż zabrać apteczkę pierwszej pomocy, gaśnicę, zapasowe koło oraz trójkąt ostrzegawczy. Nawet jeżeli sami nie będziemy brali udziału w wypadku, to możemy pomóc innym kierowcom w razie potrzeby. Bezpieczeństwo i zdrowy rozsądek przede wszystkim.

Pozdrawiamy, Advoco.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *