urlop bez wypadku na drodze

Urlop bez wypadku na drodze

Zwiększony ruch drogowy

Rozpoczął się okres wakacyjny, więc tym samym mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem na drogach. Niestety większa liczba pojazdów na drogach wiąże się także z większym zagrożeniem, więc podczas czasu urlopowego policjanci muszą o wiele częściej interweniować. Paradoksalnie, latem są najlepsze warunki atmosferyczne, a mimo tego  wypadków w tym okresie jest najwięcej. Dlaczego? Przede wszystkim dobra pogoda prowokuje do szybszej jazdy, co powoduje wiele niebezpieczeństw.

Szybko dotrzeć na miejsce wypoczynku

Niestety, statystyki każdego roku pokazują, że w okresie letnim dochodzi do największej liczby wypadków w całym roku. (W 2020r.: lipiec 10,7%. sierpień 11%, wrzesień 10,9%).   W największym stopniu ma to związek z nadmierną prędkością, ale również zmęczeniem. Jeśli kierowca pokonuje setki kilometrów, aby dotrzeć na wymarzony wypoczynek bez przerwy w podróży, to o brak koncentracji i zdenerwowanie nietrudno. Zazwyczaj na wakacje wybieramy się z rodziną, więc łamiąc przepisy drogowe, musimy być świadomi, że narażamy pasażerów na niebezpieczeństwo i żadne późniejsze odszkodowanie po wypadku nie zastąpi nam uszczerbku na zdrowiu u bliskiej nam osoby, ani nie zagłuszy wyrzutów sumienia.

Zapinanie pasów bezpieczeństwa

Niestety zbyt wiele osób bagatelizuje konieczność zapisania pasów, co potwierdzają policyjne statystyki (tylko 40% pasażerów i kierowców regularnie to robi). Większość nie do końca sobie zdaje sprawę, ale zapięte pasy sprawią, że ryzyko śmierci podczas zderzenia zmniejsza się o nawet 50%. Ponadto, zapięte pasy powodują, że poduszki powietrzne zadziałają prawidłowo.

Spożycie alkoholu

Kolejną przyczyną  wypadków drogowych jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Szczególnie niebezpieczne pod tym względem są wakacje, kiedy jest o wiele więcej spotkań towarzyskich, spotkań przy grillu, często suto zakrapianych. Bardzo często w takich sytuacjach kierowcy uważają, że mogą bez problemu prowadzić pojazd i 2-3 piwa nie wpłyną negatywnie na jego zachowanie na drodze. Wtedy zainterweniować powinni pasażerowie oraz odpowiedzialni znajomi, którzy zdają sobie sprawę z konsekwencji takiego zachowania.

Pozdrawiamy, Advoco.pl


Opisane na podstawie raportu Policji: Wypadki drogowe w Polsce  w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *