Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » kancelaria odszkodowawcza, prawnik » Zwarcie instalacji elektrycznej, niedrożny komin- odszkodowanie
odszkodowanie po pożarze

Zwarcie instalacji elektrycznej, niedrożny komin- odszkodowanie

Na naszym blogu wskazujemy te elementy, które pomagają w uzyskaniu odszkodowania po pożarze. Dzisiaj także opiszemy kwestie, dotyczące nieruchomości. Zgłaszają się do nas osoby, które niestety doświadczyły pożaru, a ubezpieczyciel odmówił im wypłaty odszkodowania. Dlatego omówimy te aspekty, które pomogą nam wygrać w późniejszym procesie odszkodowawczym.

Konieczna wizyta kominiarza

Gdy zbliża się jesień i rozpoczyna się sezon grzewczy, wzrasta zatem zagrożenie pożarowe. Powinniśmy pamiętać, aby przewody wentylacyjne i kominowe były drożne i to nie tylko ze względu na odszkodowanie ale przede wszystkim w trosce o własne bezpieczeństwo. Pamiętajmy iż niedrożna wentylacja to także ryzyko zatrucia się czadem. Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym i złożymy wniosek o wypłatę odszkodowania po pożarze, ubezpieczyciel w pierwszej kolejności sprawdzi, czy był u nas kominiarz. Przynajmniej raz do roku kanały dymowe, wentylacyjne i spalinowe powinny być sprawdzane pod kątem prawidłowego funkcjonowania, a jeżeli są intensywnie użytkowane to częściej. Gdy tego nie zrobimy, a straż pożarna wskaże na niedrożność przewodów kominowych jako przyczynę pożaru, wtedy ubezpieczyciel będzie mógł odmówić nam wypłaty. W blokach przeglądów pilnuje zazwyczaj wspólna mieszkaniowa natomiast w domach jednorodzinnych musimy zadbać o to sami.

Zwarcie instalacji elektrycznej – najczęstsza przyczyna pożarów

Duża część pożarów wywoływana jest przez zwarcie instalacji elektrycznej. Tu także występuje element zgodności z prawem budowlanym. Otóż przynajmniej raz na pięć lat wykwalifikowany elektryk powinien sprawdzić instalację elektryczną. Sprawdza ją  w zakresie środków ochrony od porażeń, uziemienia instalacji oraz oporności izolacji i przewodów. Po wizycie elektryk także wydaje odpowiednie zaświadczenie, potwierdzające prawidłowość działania instalacji. Znamy przypadek, w którym zwykłe używanie dzwonka doprowadziło do pożaru, a poszkodowany nie miał zaświadczenia od elektryka. Towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty odszkodowania.

Nie wszyscy klienci wiedzą o powyższych obowiązkach, zatem warto przekazać powyższe informacje sąsiadom i znajomym, którzy mogą nie być świadomi tego obowiązku. Dzięki temu będą mogli odzyskać ubezpieczenie w przypadku pożaru.

Advoco to zespół specjalistów zajmujących się odszkodowaniami. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *