Dopłata do odszkodowania z OC po kolizji
Wiele osób nie lubi procesów sądowych, ponieważ sprawy ciągną się długo, a procedury często są niezrozumiałe. Zatem jeżeli uznamy, iż nie chcemy walczyć w sądzie, a szkoda jest relatywnie niewielka wtedy warto rozważyć sprzedaż prawa do należnego nam odszkodowania.
Na czym polega sprzedaż prawa do odszkodowania?
W wielu przypadkach odszkodowania po kolizjach wypłacane przez firmy ubezpieczeniowe są zaniżone. Z drugiej strony przewlekłość postępowań sądowych wykształciła grupę firm które specjalizują się w skupowaniu szkód, które następnie kierują sprawy do sądu otrzymując wyższe odszkodowania. Sprzedaż prawa do odszkodowania (cesja szkody) polega na odsprzedaży prawa do wyższego odszkodowania które zasądzi sąd.
Dlatego gdy zdarza im się wypadek, po którym muszą naprawić swoje auto za pieniądze z ubezpieczalni, często zastanawiają się nad dopłatą do odszkodowania. Świadczymy pomoc w odszkodowaniach, postanowiliśmy więc pokazać wady i zalety obu rozwiązań.
Dopłata do OC po kolizji:
- Otrzymujemy pieniądze bardzo szybko
- Przenosimy ryzyko przegrania sprawy sądowej na inną firmę
- Otrzymujemy mniej pieniędzy, niż w przypadku wygranej sprawy sądowej
- Kwota dopłaty może nie starczyć na naprawę w warsztacie
Sprawa sądowa
- Otrzymujemy pieniądze kilkukrotnie większe, niż w przypadku dopłaty do odszkodowania
- Na pieniądze musimy poczekać aż do czasu realizacji wyroku przez ubezpieczalnię
- Z reguły musimy wydać pieniądze na niezależnego rzeczoznawcę oceniającego rzeczywiste koszty naprawy
Najwyższe dopłaty do odszkodowań
Każdorazowo warto zastanowić się i zadzwonić do kilku firm, przesyłając im kosztorys do weryfikacji. Na podstawie wysłanego kosztorysu firmy (zazwyczaj w ciągu kilku dni) oferują kwotę dopłaty. Wybieramy te firmę, która oferuje najwyższą możliwą dopłatę.
Dopłata do OC po kolizji – jak szybko prześlą mi pieniądze?
Drugim pytaniem powinno być: jak długo po podpisaniu dokumentów będę czekał na pieniądze? Różne firmy oferują różne terminy – od wypłaty w ciągu zaledwie kilku godzin, aż do około dwóch tygodni.
Odkup odszkodowań z OC – co muszę podpisać?
Aby sprzedać swoją szkodę należy podpisać cesję, czyli umowę, na mocy której przekazuję prawa do odszkodowania za naprawę swojego pojazdu firmie zajmującej się skupowaniem takich szkód.
Dopłata do odszkodowania z OC a szkoda całkowita
Przy szkodzie całkowitej istnieje większe ryzyko dla firm odkupujących niż w przypadku gdy firma ubezpieczeniowa chce zapłacić za naprawę. Biegli sądowi mogą nie uznać kalkulacji wykonanej przez niezależnych rzeczoznawców, a wtedy sąd oddali powództwo i sprawa jest przegrana.
Odkup odszkodowań OC – czy będę jeszcze wzywany do sądu?
Po odkupieniu naszej sprawy przez firmę zazwyczaj możemy o sprawie zapomnieć. Jednak może się zdarzyć, iż sąd zażąda od nas dodatkowych wyjaśnień i wtedy należy stawić się do sądu. Zdarza się to najczęściej, gdy okoliczności wypadku są niejasne, gdy auto miało wcześniej kilka szkód i w tym podobnych sytuacjach.
Zapraszamy do kontaktu.
Super, w końcu rozumiem, na czym polega różnica. Miałam podobny przypadek i trudno było podjąć wybór, teraz na przyszłość będę o nim pamiętać.