Co to znaczy „przedawnienie roszczeń”?
Termin, przed którego upływem możemy skutecznie starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie nazywa się przedawnieniem.
Od czego zależy termin przedawnienia po wypadku?
Każdorazowo przedawnienie odszkodowaniu po wypadku może zależeć od kilku czynników:
- Jak dawno był wypadek/kolizja;
- Kiedy osoba poszkodowana dowiedziała się, kto jest sprawcą;
- W jakim wieku jest obecnie osoba poszkodowana;
- Do jakiej instytucji składamy wniosek o odszkodowanie;
- Czy mamy odpowiedź z ubezpieczalni na nasz wniosek o odszkodowanie;
Zatem już od początku widać, iż ustalenie terminu przedawnienia nie jest takie proste.
Termin przedawnienia po wypadku samochodowym
Kolizja- termin przedawnienia
termin przedawnienia liczymy od momentu, gdy osoba poszkodowana miała wypadek, oraz dowiedziała się, kto jest jego sprawcą – oba te warunki muszą być spełnione łącznie. W takim przypadku przedawnienie to 3 lata, lecz maksymalnie do 6 lat od zdarzenia licząc do końca roku kalendarzowego.
Wypadek- termin przedawnienia
w przypadku przestępstwa- czyli zdarzenia skutkującego poważnym uszczerbkiem na zdrowiu (rozstrój zdrowia powyżej 7 dni), wtedy jest to 20 lat od daty wypadku.
Sprawca wypadku jest nieznany
W przypadku gdy Policji nie udało się ustalić sprawcy, terminy przedawnień są takie same jak w przypadku gdy sprawca jest określony.
Po śmierci osoby bliskiej w wypadku
Roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie po śmierci osoby bliskiej przedawnia się zgodnie z opisanymi powyżej zasadami dla wypadku i przestępstwa, czyli po 20 latach.
Osoba małoletnia
Osoba, która w momencie wypadku miała mniej niż 18 lat, może starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie do 2 lat od uzyskania pełnoletności.
Termin przedawnienia po wypadku w pracy
Odszkodowanie z ZUS
Jeżeli staramy się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS po wypadku w pracy, wtedy nasze roszczenie nie przedawnia się, zatem w każdym momencie możemy wnioskować o należne nam odszkodowanie.
Odszkodowanie od pracodawcy
W takim przypadku przedawnienie to 3 lata, lub 20 lat jeżeli wypadek został uznany za przestępstwo.
Odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego i na życie
Przedawnienie roszczeń z ubezpieczenia grupowego oraz ubezpieczeń na życie przedawnia się z upływem 3 lat.
Przedawnienie odszkodowania za błąd medyczny
Odszkodowanie przed Wojewódzką Komisją ds orzekania o zdarzeniach medycznych
Jeżeli, chcemy ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny przed Wojewódzką Komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, wtedy mamy 1 rok przedawnienia.
Odszkodowanie od placówki medycznej
Jeżeli, ubiegamy się o odszkodowanie za błąd medyczny od placówki medycznej, wtedy mamy 3 lata przedawnienia. Jeżeli sprawca błędu medycznego zostanie skazany przez sąd karny, wtedy przedawnienie wynosi 20 lat od daty popełnienia przestępstwa.
Kiedy złożyć wniosek do firmy ubezpieczeniowej z OC sprawcy?
Wniosek do ubezpieczalni powinniśmy złożyć, gdy będziemy mieli komplet dokumentów pozwalający na określenie wysokości odszkodowania. Jednak nie powinniśmy zwlekać. Im później złożymy wniosek o odszkodowanie czy zadośćuczynienie, tym trudniej będzie przypomnieć sobie następstwa wypadku i skompletować dokumentację powypadkową. Pamiętajmy, iż sąd w wyrokowaniu, także bierze pod uwagę, ile lat minęło od wypadku.
Kiedy złożyć wniosek o odszkodowanie z polisy AC ?
W przypadku polisy AC oraz innych polis komercyjnych (np. w przypadku ubezpieczeń nieruchomości), każdorazowo należy sprawdzić w warunkach ubezpieczenia jaki jest termin, w którym powinniśmy zgłosić sprawę ubezpieczycielowi. Zazwyczaj jest to nie dłużej niż kilka dni od zdarzenia.
Przerwanie biegu przedawnienia- co to znaczy?
Przerwanie biegu przedawnienia oznacza, iż „kasuje się” dotychczasowy upływ czasu na uzyskanie odszkodowania. Termin, w jakim można dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia liczymy wtedy od początku.
Co przerywa bieg przedawnienia
- Zgłoszenie wniosku o odszkodowanie do ubezpieczalni/decyzja ubezpieczyciela- nawet jeżeli jest to decyzja odmowna;
- Złożenie sprawy do sądu w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie i zadośćuczynienie;
Czytaj więcej: Sprawa cywilna o odszkodowanie po wypadku
Przykłady:
- Pan Krzysztof miał kolizję samochodową i otrzymał odszkodowanie z ubezpieczalni. Nie zgadza się z wysokością wypłaty za uszkodzone auto, zatem ma jeszcze 3 lata od decyzji ubezpieczyciela, aby wystąpić do sądu o odszkodowanie;
- Siostra zmarłego w wypadku wystąpiła o odszkodowanie i zadośćuczynienie i otrzymała decyzję odmowną z firmy ubezpieczeniowej. Ma zatem kolejne 20 lat na uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia w sądzie cywilnym od daty tej decyzji.
Dochodzenie odszkodowania z kancelarią Advoco
Kancelaria Advoco jako doświadczona firma odszkodowawcza ma wieloletnią praktykę w dochodzeniu odszkodowań i zadośćuczynień.
Nie wiesz czy możesz jeszcze się starać o odszkodowanie po wypadku?
Zadzwoń!
Bezpłatnie zweryfikujemy Twój termin przedawnienia.
Zapraszamy. Zespół Advoco.
Dobrze wiedzieć. Fajny wpis, w jasny sposób zebrane wszystkie informacje w jednym miejscu 😉