termin przedawnienia po wypadku

Do ilu lat po wypadku można starać się o odszkodowanie?

Termin w którym możemy skutecznie starać się o odszkodowanie nazywa się przedawnieniem.

Od czego zależy termin przedawnienia po wypadku

Każdorazowo przedawnienie odszkodowania po wypadku może zależeć od kilku czynników:

 • Jak dawno był wypadek/kolizja
 • Kiedy osoba poszkodowana dowiedziała się kto jest sprawcą
 • W jakim wieku jest obecnie osoba poszkodowana
 • Do jakiej instytucji składamy wniosek o odszkodowanie
 • Czy mamy odpowiedź z ubezpieczalni na nasz wniosek o odszkodowania

Zatem już od początku widać, że ustalenie terminu przedawnienia nie jest takie proste.

Jak liczymy termin przedawnienia po wypadku

 • Kolizja: termin przedawnienia liczymy od momentu gdy osoba poszkodowana miała wypadek oraz dowiedziała się kto jest jego sprawcą – oba te warunki muszą być spełnione łącznie. W takim przypadku przedawnienie to 3 lata, lecz maksymalnie do 6 lat od zdarzenia licząc do końca roku kalendarzowego.
 • Wypadek: w przypadku przestępstwa- czyli zdarzenia skutkującego poważnym uszczerbkiem na zdrowiu (rozstrój zdrowia powyżej 7 dni) wtedy jest to 20 lat od daty wypadku.

Termin przedawnienia po wypadku- sprawca wypadku nieznany

W przypadku gdy Policji nie udało się ustalić sprawcy terminy przedawnień są takie same jak powyżej. Jeżeli mamy uszczerbek na zdrowiu, a Policja nie znajdzie sprawcy zdarzenia to i tak mamy szansę na odszkodowanie, ponieważ możemy wystąpić o odszkodowanie do UFG.

Czytaj więcej: Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku gdy sprawca jest nieznany?  

Osoba małoletnia- przedawnienie po wypadku

Osoba która w momencie wypadku miała mniej niż 18 lat może starać się o odszkodowanie do 2 lat od uzyskania pełnoletności.

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS- termin przedawnienia

Jeżeli staramy się o jednorazowe odszkodowanie z ZUS po wypadku w pracy, wtedy nasze roszczenie nie przedawnia się, zatem w każdym momencie możemy wnioskować o odszkodowanie. Więcej na temat odszkodowania z ZUS piszemy tutaj.

Odszkodowanie za błąd medyczny

 • Jeżeli chcemy ubiegać się o odszkodowanie za błąd medyczny przed Wojewódzką Komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych wtedy mamy 1 rok przedawnienia
 • Jeżeli ubiegamy się o odszkodowanie za błąd medyczny od placówki medycznej wtedy mamy 3 lata przedawnienia.
 • Jeżeli sprawca błędu medycznego zostanie skazany przez sąd karny wtedy przedawnienie wynosi 20 lat od daty popełnienia przestępstwa

Więcej na temat błędu medycznego pisaliśmy tutaj.

Przerwanie biegu przedawnienia- przedawnienie po wypadku

Przerwanie biegu przedawnienia oznacza iż „kasuje się” dotychczasowy upływ czasu na uzyskanie odszkodowania. Termin w jakim można dochodzić odszkodowania liczy się wtedy od początku.

Co przerywa bieg przedawnienia

 • Zgłoszenie wniosku o odszkodowanie do ubezpieczalni/decyzja ubezpieczyciela- nawet jeżeli jest to decyzja odmowna
 • Złożenie sprawy do sądu w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie i zadośćuczynienie

 

Przykłady:

 • Pan Krzysztof miał kolizję samochodową i otrzymał odszkodowanie z ubezpieczalni. Nie zgadza się z wysokością wypłaty za uszkodzone auto, zatem ma jeszcze 3 lata od decyzji ubezpieczyciela aby wystąpić do sądu o odszkodowanie;
 • Siostra zmarłego w wypadku wystąpiła o odszkodowanie i otrzymała decyzję odmowną z firmy ubezpieczeniowej. Ma zatem kolejne 20 lat na uzyskanie odszkodowania w sądzie cywilnym od daty tej decyzji.

Kiedy złożyć wniosek do firmy ubezpieczeniowej z OC sprawcy

Wniosek do ubezpieczalni powinniśmy złożyć gdy będziemy mieli komplet dokumentów pozwalający na określenie wysokości odszkodowania. Jednak nie powinniśmy zwlekać. Im później złożymy wniosek o odszkodowanie czy zadośćuczynienie tym trudniej będzie przypomnieć sobie następstwa wypadku i skompletować dokumentację powypadkową.

Więcej na temat dokumentacji niezbędnej do uzyskania odszkodowania piszemy tutaj.

Kiedy złożyć wniosek o odszkodowanie z polisy AC i innych polis komercyjnych

W przypadku polisy AC oraz innych polis komercyjnych (np. w przypadku ubezpieczeń nieruchomości), każdorazowo należy sprawdzić w warunkach ubezpieczenia jaki jest termin w którym powinniśmy zgłosić sprawę ubezpieczycielowi. Zazwyczaj jest to nie dłużej niż kilka dni od zdarzenia. Więcej na temat odszkodowania z polisy AC piszemy tutaj.

Kancelaria Advoco jako doświadczona firma odszkodowawcza ma wieloletnią praktykę w dochodzeniu odszkodowań. Zapraszamy zatem do bezpłatnej weryfikacji terminu przedawnienia Państwa sprawy. Zapraszamy do kontaktu.

 

Jeden komentarz odnośnie “Do ilu lat po wypadku można starać się o odszkodowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *