Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy ?
pracownik Advoco tłumaczy klientce kwestie prawne

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy ?

Powyższe pytanie pada praktycznie zawsze gdy udzielamy pomocy w odszkodowaniach. Jest to oczywiście zrozumiałe – każdy poszkodowany chce wiedzieć, czy jego cierpienia będą prawidłowo ocenione i otrzyma godziwe odszkodowanie. Jak zawsze w takich przypadkach „diabeł tkwi w szczegółach”, które wyjaśnimy w poniższym tekście.

Aby otrzymać odszkodowanie z OC, kierowca który spowodował wypadek, musi być uznany za jego sprawcę.

Odszkodowanie od sprawcy wypadku

W niektórych przypadkach, gdy jest prowadzona sprawa karna, sąd może zasądzić nawiązkę na rzecz poszkodowanego. Należy jednak pamiętać, iż powinien być to jedynie drobny element wyrównania naszych szkód. Gdy będziemy domagać się zbyt dużej nawiązki, wtedy istnieje ryzyko, że sprawca może uchylać się od jej zapłacenia. Dotyczy to szczególnie osób pracujących w szarej strefie np. w branży budowlanej. Dlatego lepiej jest ograniczyć wysokość nawiązki na rzecz odszkodowania, które powinien zapłacić nam ubezpieczyciel, w ramach odszkodowania z OC sprawcy.

Od czego zależy wysokość odszkodowania z OC sprawcy wypadku

Wysokość takiego odszkodowania zależy przede wszystkim od negatywnych następstw, które spowodował wypadek oraz w jaki sposób umiemy te następstwa wykazać. Straty mogą wystąpić  w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Czyli wykazujemy, jakie są następstwa wypadku dla życia konkretnej osoby, obudowując je odpowiednimi paragrafami, wcześniejszymi wyrokami sądów oraz odpowiednią argumentacją.

Straty moralne

Samopoczucie psychiczne po wypadku i możliwość radzenia sobie w nowej sytuacji,powinno być uwzględnione w wysokości odszkodowania. Czynniki takie jak: spędzanie czasu wolnego – uprawianie sportu, pielęgnacja ogrodu, spotkania z przyjaciółmi, są także ważnym powodem do zwiększenia wysokości zadośćuczynienia, czyli tak zwanych „strat moralnych”. Wpływ na wysokość odszkodowania z OC sprawcy ma także zachowanie poszkodowanego (np. czy miał zapięte pasy w samochodzie) czyli tzw. ewentualne przyczynienie.

Jako specjaliści od odszkodowań potrafimy wskazać te czynniki z Państwa historii życiowych, które obudowane paragrafami prawnymi pozwolą na otrzymanie wysokiego odszkodowania.

Zapraszamy od kontaktu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *