Jako kancelaria odszkodowawcza opisujemy w jaki sposób poprawnie złożyć wniosek o odszkodowanie.
W pierwszej kolejności należy zebrać odpowiednie dokumenty powypadkowe.
Gromadzimy dokumentację dotyczącą:
- odpowiedzialności ubezpieczyciela (np.: wyrok sądu, protokół po wypadku w pracy, notatka straży miejskiej, dokumenty z prokuratury)
- potwierdzającą nasze straty po wypadku (np. nasza dokumentacja medyczna, finansowa itp.)
Powyższą dokumentację załączamy każdorazowo do naszego wniosku o odszkodowanie.
Czytaj więcej: Jakie dokumenty zebrać po wypadku?
Opis wypadku
Aby napisać wniosek o odszkodowanie po wypadku, musimy zawrzeć w nim precyzyjny opis całego zdarzenia. W opisie tym każdorazowo zawieramy informacje, dlaczego doszło do wypadku, kto był sprawcą, co się stało, kto był świadkiem, kto pomagał osobie poszkodowanej po wypadku, czy była karetka pogotowia itp.
Następstwa wypadku
Dzięki wcześniej przygotowanym dokumentom jesteśmy w stanie wskazać jakie następstwa spowodował wypadek. Następstwa opisujemy w zależności od rodzaju zakresu ochrony polisy z której staramy się o odszkodowanie.
Wniosek o odszkodowanie z polisy OC sprawcy
Wniosek z polisy OC sprawcy to roszczenie składające się z kilku elementów, które dobiera się w zależności od sytuacji osoby poszkodowanej.
Najczęściej wnioskujemy o:
- Odszkodowanie:
- za utracone zarobki
- za koszty wizyt u lekarzy specjalistów i rehabilitację
- za koszty lekarstw i opieki nad osobą poszkodowaną
Czytaj więcej: Za co należy nam się odszkodowanie po wypadku?
2. Zadośćuczynienie
Zadośćuczynienie czyli nasze straty moralne wykazujemy poprzez opisanie naszej krzywdy. Do takich kwestii zaliczamy: cierpienie po wypadku, niesprawność, a nawet niemożność spędzania wolnego czasu tak jak przed wypadkiem. Ważnym elementem jest wizyta w poradni zdrowia psychicznego dokumentująca nasz uraz psychiczny po wypadku
Czytaj więcej: Zadośćuczynienie po wypadku
3. Rentę
Często osoby po wypadkach wymagają opieki oraz ponoszą dodatkowe wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją. W związku tym powinni otrzymywać rentę od ubezpieczyciela, która zrekompensuje im te wydatki.
Czytaj więcej: Renta od ubezpieczyciela
Wymienione powyżej kwestie to jedynie te najbardziej powszechne, natomiast może być ich o wiele więcej, zatem każdorazowo powinniśmy dobrać rodzaj, zakres i tytuły wypłat do konkretnej sytuacji osoby poszkodowanej.
Pamiętajmy aby wyznaczyć odpowiednią kwotę odszkodowania, zadośćuczynienia i renty o które się ubiegamy.
Wniosek o odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego PZU i innych ubezpieczeń grupowych
Aby złożyć wniosek w pierwszej kolejności musimy zweryfikować, czy nasza polisa obejmuje ten rodzaj zdarzenia ubezpieczeniowego (wypadku). Sprawdzamy to prosząc osobę zajmującą się polisami grupowymi w naszym zakładzie pracy o Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). W OWU zweryfikujemy czy zakres polisy obejmuje nasz wypadek oraz oszacować na jaką kwotę odszkodowania możemy liczyć.
Czytaj więcej: Odszkodowanie z PZU
Wniosek o odszkodowanie za złamanie nogi/ręki na chodniku
W przepadku doznania urazu na chodniku najważniejsze jest udokumentowanie miejsca zdarzenia. Pamiętajmy, że w tym przypadku musimy wykazać winę zarządcy terenu, iż nie dopełnił swoich obowiązków. Ponadto powinniśmy zebrać uprzednio zeznania świadków zdarzenia, którzy zaświadczą o stanie nawierzchni oraz potwierdzą całe zdarzenie. Wniosek o odszkodowanie piszemy analogicznie jak opisany powyżej wniosek o odszkodowania z polisy OC sprawcy.
Czytaj więcej: Odszkodowanie za wypadek na chodniku
Wniosek o odszkodowanie z ZUS
Aby złożyć wniosek o odszkodowanie po wypadku w pracy z ZUS, w pierwszej kolejności musimy otrzymać specjalny formularz OL-09 (kliknij aby pobrać), który wypełnia uprzednio lekarz. Dopiero wtedy możemy przystąpić do wypełnienia druku wniosku o jednorazowe odszkodowanie z ZUS
Czytaj więcej: Odszkodowanie z ZUS
W jakiej formie składamy wniosek o odszkodowanie?
Najwygodniejszą formą jest obecnie złożenie wniosku za pomocą poczty e-mail lub za pomocą formularza na stronie internetowej ubezpieczyciela. Jeżeli przekazujemy także nasze płyty CD z badań diagnostycznych, wtedy pozostaje tradycyjna przesyłka pocztowa, lub w niektórych przypadkach złożenie dokumentów w oddziale ubezpieczyciela.
W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu. Zespół Advoco.