Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
mężczyzna piszący odwołanie od decyzji odmowy odszkodowania

Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Gdy nie zgadzamy się z decyzją firmy ubezpieczeniowej dotyczącej przyznanego nam odszkodowania, przed wstąpienie na ścieżkę sądową, warto rozważyć napisanie odwołania od otrzymanej decyzji ubezpieczyciela.

Termin odwołania

Firmy ubezpieczeniowe działają na podstawie pism, które nazywają się decyzjami. Na każdej z takich decyzji jest ustawowy wymóg pouczenia klienta co do możliwości, czasu i trybu odwołania się od stanowiska ubezpieczyciela. Zazwyczaj w takich pouczeniach jest zawarty termin 30 dni, jednak jeżeli nie zdążymy z napisaniem odwołania w tym terminie, to nie musimy się martwić. Ważnej jest, aby zmieścić się w terminie przedawnienia, który zasadniczo wynosi 3 lub 20 lat.

Kto rozpatrzy moje odwołanie?

Odwołania rozpatrują likwidatorzy tej samej firmy ubezpieczeniowej, jednak zazwyczaj są to osoby bardziej doświadczone i kompetentne. Jednak oni także postępują zgodnie z wytycznymi swojego pracodawcy co do polityki wypłat odszkodowań.

Gdy ubezpieczyciel nic nie wypłacił

Jeżeli firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła ani złotówki, oznacza to, że nie przyjmuje odpowiedzialności za zdarzenie, lub zakres polisy nie pokrywa naszego wypadku. W takim przypadku warto przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) danej polisy, weryfikując, czy stanowisko ubezpieczyciela jest prawidłowe.

Gdy ubezpieczyciel wypłacił za mało

Jeżeli ubezpieczyciel wypłacił przynajmniej złotówkę, to jesteśmy w lepszej sytuacji, ponieważ pozostaje nam „tylko” spór o prawidłową wartość odszkodowania, a nie o to, czy w ogóle nam się należy.

Jak uzasadnić swoje stanowisko w odwołaniu do firmy ubezpieczeniowej?

W pierwszej kolejności musimy zgromadzić kolejne argumenty wspierające nasze stanowisko, dlatego najlepiej jest opierać się na nowych dokumentach i opiniach specjalistów z danej dziedziny.

Gdy odwołanie dotyczy odszkodowania za utratę zdrowia

Jeżeli odwołanie ma dotyczyć zaniżonej wypłaty dotyczącej następstw zdrowotnych, to załączamy do odwołania naszą historią leczenia, dodatkowe opinie lekarzy, wyniki badań diagnostycznych  itp.

Gdy odwołanie dotyczy strat majątkowych

Jeżeli wycena naszych strat majątkowych jest zaniżona, wtedy powinniśmy załączyć także opinię rzeczoznawców z danej dziedziny. Niestety nie zawsze rachunek za wykonanie ekspertyzy jest zwracany przez firmę ubezpieczeniową.

Jak wskazać odpowiednią wysokość swojego roszczenia?

W przypadku uszczerbku na zdrowiu powinniśmy wskazać o jaką kwotę zadośćuczynienia wnioskujemy. Aby ją wyszacować powinniśmy sprawdzić,  ile w podobnych sprawach zasądzały sądy. W przypadku strat materialnych nasz rzeczoznawca powinien określić dokładną kwotę.

Odwołanie do Rzecznika Finansowego

W każdej decyzji ubezpieczyciel ma obowiązek wskazać także możliwość skierowania sprawy do Rzecznika Finansowego.

Rzecznik finansowy jako instytucja publiczna z urzędu może przeanalizować naszą sprawę, poprosić o wyjaśnienia firmę ubezpieczeniową, oraz wydać rekomendację co do załatwienia naszej sprawy.

Niestety stanowisko Rzecznika nie jest wiążące dla firmy ubezpieczeniowej, zatem nie musi ona zmieniać swojego zdania na podstawie tej rekomendacji. Pomimo tego, posiadanie takiego stanowiska może być przydatne w ewentualnym sporze sądowym.

Jaka jest skuteczność odwołania od decyzji firmy ubezpieczeniowej?

Jeżeli nie mamy dodatkowych dokumentów, którymi możemy poprzeć swoją dokumentację, wtedy w wielu przypadkach firma ubezpieczeniowa podtrzymuje swoje stanowisko, zatem pozostaje nam wtedy droga sądowa.

Współpraca z kancelarią Advoco

Chcesz uzyskać wyższe odszkodowanie? Zadzwoń!

Advoco od kilkunastu lat pomaga osobom poszkodowanym w uzyskiwaniu odszkodowań i zadośćuczynień.

Zapraszamy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *