Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Jak opisać zdarzenie we wniosku o odszkodowanie?
opis zdarzenia po wypadku

Jak opisać zdarzenie we wniosku o odszkodowanie?

Prawidłowe opisanie zdarzenia do odszkodowania to jeden z najważniejszych elementów wniosku o wypłatę świadczenia. Nierzadko niedbały opis skutkował odmową wypłacenia odszkodowania, zatem warto „przyłożyć się „, opisując zdarzenie precyzyjnie i oczywiście zgodnie z prawdą.

Przejęcie odpowiedniości za zdarzenie przez ubezpieczalnię

Firma ubezpieczeniowa na początku bada swoją odpowiedzialność za zdarzenie. Zatem w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć OWU (Ogólne warunki ubezpieczenia) dołączone do naszej polisy, aby sprawdzić, jakie warunki musimy spełnić, aby otrzymać odszkodowanie.

Opis zdarzenia do odszkodowania

Niezależnie od rodzaju polisy, każdorazowo opisujemy czas i miejsce zdarzenia, okoliczności wypadku, zachowanie uczestnika/ów, oraz kto był świadkiem.

Jeżeli podajemy odległości, to podajemy je konkretnie tj. zamiast napisać „niedaleko” lepiej napisać „ok. 5 metrów” itp.

Zdjęcia- opis zdarzenia do odszkodowania

W dzisiejszych czasach praktycznie wszyscy mają możliwość wykonywania zdjęć telefonem. Jeżeli ze względu na uszczerbek na zdrowiu nie jesteśmy w stanie zrobić zdjęć samodzielnie, wtedy warto poprosić kogoś, aby dokładnie sfotografował miejsce zdarzenia. Im więcej zdjęć z różnych ujęć tym lepiej.

Policja na miejscu zdarzenia

W każdym przypadku, jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udokumentować zdarzenia, warto wezwać Policję lub Straż Miejską, która sporządzi odpowiednią notatkę. Notatka taka będzie postawą dla ubezpieczyciela do weryfikacji zdarzenia i jego następstw.

Czytaj więcej: Postępowanie Policji po wypadku

Opis zdarzenia po kolizji z polisy OC

Opis zdarzenia po kolizji powinien zawierać:

  • czas i miejsce zdarzenia,
  • dane pojazdów z dowodu rejestracyjnego i polisy OC sprawcy
  • dane uczestników kolizji i ewentualnych świadków,
  • okoliczności typu: , porę dnia, stan nawierzchni,
  • zachowanie kierowców w trakcie kolizji (warto także zrobić szkic);
  • jednoznaczne wskazanie winnego kolizji
  • podpisy pod oświadczeniem;

Czytaj więcej: Odszkodowanie po kolizji

Wypadek w domu- opis zdarzenia do odszkodowania

Odszkodowanie za wypadek w domu najczęściej uzyskujemy z polisy dotyczącej nieszczęśliwego wypadku lub polisy OC w życiu prywatnym. Opisujemy zdarzenie precyzyjnie wskazując, co było zewnętrzną przyczyną nieszczęśliwego wypadku.

Opis wypadku na chodniku

Wypadki na chodniku to najczęściej złamania rąk i nóg. Wnioskujemy wtedy z polisy OC podmiotu administrującego danym terenem. Skupiamy się zatem na dokładnym wskazaniu miejsca zdarzenia oraz zaniedbaniach np. w zabezpieczeniu prac budowalnych, braku odpowiedniego zabezpieczenia wykopu, braku tablic ostrzegawczych itp. Ponadto, jeżeli mieliśmy wypadek nieopodal sklepu, warto porozmawiać z właścicielem czy mają monitoring aby zabezpieczyć nagranie.

Czytaj więcej: Odszkodowanie po wypadku na chodniku

Opis wypadku w gospodarstwie rolnym

Pamiętajmy, że opis wypadku w gospodarstwie rolnym musi dotyczyć prac, które zaliczają się do prac rolniczych. Jeżeli wypadek był spowodowany innymi rodzajami  prac np. związanych z remontem samochodu osobowego, czy mieszkania, mogą się nie zaliczać do działalności rolniczej.

Czytaj więcej: Odszkodowanie po wypadku rolniczym

Nie wiesz jak prawidłowo wypełnić wniosek o odszkodowanie?

Zadzwoń!

Kancelaria Advoco świadczy pomoc w odszkodowaniach, już od etapu wniosku do ubezpieczyciela.

Zapraszamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *