Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » zadośćuczynienie, odszkodowanie za straty moralne » Jak uporać się ze stratą osoby bliskiej w wypadku? Część 1

Jak uporać się ze stratą osoby bliskiej w wypadku? Część 1

Dzisiejszym artykułem rozpoczynamy cykl o stracie osoby bliskiej w wypadku, zwracając uwagę na zdiagnozowanie problemu, a także przywracanie kontroli.

Powrót do normalnego życia po stracie osoby bliskiej w wypadku jest zazwyczaj długim i bolesnym procesem. Psycholodzy i psychiatrzy dzielą go najczęściej na trzy główne etapy. Pierwszy z nich obejmuje przede wszystkim uświadomienie sobie istnienia problemu oraz przywrócenie poczucia bezpieczeństwa po przeżytej traumie.

Po stracie osoby bliskiej bardzo często zaczynamy mieć spore trudności w codziennym funkcjonowaniu: obawiamy się o rodzinę, pracę, zdrowie, a nawet swoją przyszłość. To wszystko ma również wpływ na kwestie społeczne oraz nasze relacje z innymi ludźmi.

Zdiagnozowanie problemu

Powrót do zdrowia może być utrudniony, a niekiedy niemożliwy, bez zdiagnozowania problemu. Jak wskazują psychiatrzy, u osób, które przeżyły stosunkowo niedawno silny uraz, nie powinno to być kłopotliwe.

Co więcej, dzięki świadomości istnienia problemu i wiedzy na temat możliwych reakcji pourazowych, osoby te przestają odczuwać tak duży strach przed wystąpieniem różnych symptomów.

Przywracanie kontroli

Kolejnym krokiem na pierwszym etapie powrotu do zdrowia jest przywrócenie kontroli, zarówno nad samym sobą, jak i najbliższym otoczeniem. Przywrócenie kontroli nad sobą polega między innymi na skupieniu się na zaniedbywanych często potrzebach zdrowotnych oraz radzeniu sobie z objawami, które mogą być efektem traumy.

Z kolei kontrolowanie otoczenia obejmuje przede wszystkim stworzenie bezpiecznych warunków życiowych oraz uzyskanie niezależności. U osób, które doznały pojedynczego urazu, proces ten może zająć parę dni, ale zwykle trwa nawet do kilku tygodni.

Pozdrawiamy, Advoco.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *