Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Jak wyliczyć wysokość należnego odszkodowania?
odszkodowanie za wypadek a, kalkulator na kartce papieru

Jak wyliczyć wysokość należnego odszkodowania?

Odszkodowanie za wypadek

Wiele osób pyta nas, na jakie odszkodowanie za wypadek może liczyć po swoim wypadku. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ dokładnie taki sam wypadek może skutkować zupełnie różnymi wypłatami i zależy od wielu czynników.

Odszkodowanie za wypadek w pracy

Najłatwiej jest wyliczyć wysokość odszkodowania, gdy staramy się o odszkodowanie z ZUS, a wypadek był wypadkiem przy pracy. Wystarczy zatem sprawdzić nasz procent uszczerbku oraz ustalaną corocznie wartość wskaźnika ZUS. Obecnie w 2019 r., jest to 854 zł za jeden procent uszczerbku na zdrowiu.

Gdy natomiast ten sam pracownik, chce skorzystać także ze swojego ubezpieczenia grupowego, okazuje się, że jego odszkodowanie jest inne niż np. jego kolegi z pracy. Wszystko zależy od przyjętej kwoty za 1% uszczerbku. Kwoty te mogą się różnić dla różnych stanowisk, nawet gdy są nawet w tym samym zakładzie pracy.

Ponadto ubezpieczenia grupowe zawierane przez ubezpieczalnie z zakładami pracy dowolnie określają definicje poszczególnych uszczerbków na zdrowiu. Zatem jeżeli firma zawarła polisę grupową, to definicja medyczna takiego uszkodzenia może być inna niż w przypadku tabeli ZUS.

Odszkodowanie za wypadek z OC sprawcy

Jeżeli natomiast mówimy o wysokości odszkodowania z OC sprawcy (lub z polisy  OC rolników), wtedy musimy przeanalizować i wykazać następstwa wypadku. Czyli jak wyglądało nasze życie przed i po wypadku. Oczywiście nasze straty należy poprzeć dowodami i odpowiednio przedstawić. Oczywiście, jeżeli wypadek był dawniej to trudniej jest zebrać dokumenty, a kwestie strat moralnych zacierają się w pamięci. W przypadkach poważnych zdarzeń dodatkowo należy przeanalizować akta sprawy karnej. Akta te pozwolą sprawdzić, jak wyglądało całe zdarzenie, jaka była opinia biegłego, ponieważ może mieć ona wpływ na przyczynienie poszkodowanego, które ma  bezpośredni wpływ na wysokość wypłaty.

Ponieważ prowadzimy sprawy w różnych sądach w Polsce, możemy zaobserwować różnice w orzekaniu pomiędzy sądami w różnych regionach kraju (szczególnie w przypadku zadośćuczynień za wypadek śmiertelny).

ADVOCO ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw odszkodowawczych. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *