Część osób zastanawia się, do jakiego lekarza powinni zapisać się, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia. Zdarza się to szczególnie wtedy, gdy pacjenci mają wrażenie, iż lekarz zbadał ich pobieżnie, nie zagłębiając się szczegółowo w ich sytuację zdrowotną. Czasem także chcą upewnić się co do diagnozy u innego specjalisty.
Złamania i urazy kości- jakie badania po wypadku?
Po złamaniach, zwichnięciach itp. najczęściej odwiedzamy lekarzy ortopedów, którzy w swojej specjalizacji zajmują się układem kostnym w tym urazami narządu ruchu.
Niedowłady i drętwienia- jakie badania po wypadku?
Wizytę u neurologa warto rozważyć, gdy mamy niedowłady, czujemy drętwienia rąk lub nóg, mamy problem z napisaniem sms, czy też czujemy zawroty głowy po wypadku. Analogicznie uderzenie głową w szybę lub o asfalt podczas wypadku może skutkować „dziwnym zachowaniem” osoby poszkodowanej lub padaczka pourazową. Specjalista ten zajmuje się chorobami obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.
Czytaj więcej: Objawy neurologiczne po wypadku.
Urazy neurologiczne są z reguły trudniejsze do diagnozy oraz wymagają dłuższego leczenia, a co za tym idzie należnego wyższego odszkodowania.
Następstwa psychiczne
Wypadek jest często tak bardzo traumatycznym przeżyciem, iż wymaga terapii u specjalisty. Leczeniem następstw psychicznych po wypadku zajmuje się psycholog lub psychiatra. Poradnie zdrowia psychicznego funkcjonują przy większości szpitali i większych przychodniach. Nie potrzebujemy skierowania od lekarza rodzinnego, aby umówić się na taką wizytę. Częstym następstwem powypadkowym jest zespół stresu pourazowego(PTSD).
Czytaj więcej: Uraz psychiczny po wypadku
Badania diagnostyczne po wypadku
Aby lekarz mógł zdiagnozować uraz musi posiłkować się badaniami diagnostycznymi.
Takimi jak:
- RTG- jedno z podstawowych badań promieniowaniem rentgenowskim;
- Tomografia komputerowa- są to badania promieniami rentgenowskimi o małym natężeniu w przekrojach dwu i trzy wymiarowym;
- USG- badanie tkanek metodą ultradźwiękową- pozwala na wychwycenie nawet małych zmian w narządach;
- Rezonans magnetyczny- jedna z najlepszych metod obrazowania tkanek miękkich za pomocą fal radiowych w polu magnetycznym;
Czytaj więcej: Badania diagnostyczne po wypadku
Czy ubezpieczalnia zwróci środki za wykonane prywatnie badania?
Naszym zdaniem pytanie jest źle postawione. Powinniśmy zapytać się jak bardzo zależy nam na własnym zdrowiu. Czy uważamy, że czekanie na badania diagnostyczne kilka miesięcy pozwoli nam na szybszy powrót do zdrowia czy też nie? Wiele orzeczeń sądowych wskazuje, iż dbanie o własne zdrowie usprawiedliwia wydatki na prywatną służbę zdrowia bez czekania na zabiegi z NFZ.
Zapraszamy do kontaktu. Zespół Advoco.pl