Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Kiedy polisa OC samochodu nie zadziała?
wypadek samochodowy jedno z aut po dachowaniu

Kiedy polisa OC samochodu nie zadziała?

Każdy wie, że polisa OC samochodu jest wymagana, jednak są sytuacje, w których jej posiadacz nie zostanie uchroniony przed następstwami finansowymi wypadku. Analogicznie obowiązkowa jest polisa OC z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego zwana OC rolników. Kiedy zatem nie zadziała takie ubezpieczenie? Polisa OC auta nie chroni na wakacjach poza Unią Europejską. W takich okolicznościach musimy posiadać certyfikat zielonej karty, by uzyskać odszkodowanie za wypadek. Jeżeli zapomnieliśmy o tym przed wyjazdem, musimy kupić droższe ubezpieczenie na granicy. Jeżeli wypadek był z winy umyślnej – czyli sprawca po prostu posłużył się samochodem jako narzędziem przestępstwa lub też wszedł w jego posiadanie wskutek popełnienia przestępstwa – wtedy oczywiście również polisa OC nie zadziała. Analogiczną sytuacją jest, gdy sprawca był po spożyciu alkoholu lub narkotyków.

I chociaż zapewne nie dotyczą nas powyższe sytuacje, to warto zastanowić się, czy znajomy wsiadający za kierownicę rano po imprezie, ma jeszcze w organizmie alkohol, czego może nie być w pełni świadomy. Zdarza się, że młodzież czasem „testuje” nowo zakupiony samochód a koledzy chcą sprawdzić, jak prowadzi się auto. Jeżeli taki „testujący” nie ma prawa jazdy, a spowoduje wypadek, wtedy także polisa OC nie zadziała. Polisa OC nie pomoże także wtedy, gdy sprawca ucieknie z miejsca wypadku.

Dobrze, a co z poszkodowanymi w takich przypadkach?- Polisa OC

Każdorazowo firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowania, lecz natychmiast zwróci się do sprawcy z regresem. Regres to wniosek o zwrot wypłaconych kwot, dodatkowo powiększonych o własne koszty ubezpieczalni.

Natomiast, jeżeli okaże się, że sprawca nie posiadał polisy OC, to odszkodowanie zostanie wypłacone ze specjalnego funduszu. Analogicznie, gdy sprawca uszczerbku na zdrowiu pozostaje nieznany, a Policja umorzyła dochodzenie.

Postscriptum:

Kilka lat temu zgłosiła się do nas dziewczyna, mieszkająca z chłopakiem, który był sprawcą wypadku, a ona została poszkodowana. Wracali z imprezy. Chłopak spowodował wypadek, niestety będąc po spożyciu alkoholu. Odradziliśmy jej dochodzenie odszkodowania, ponieważ wtedy chłopak musiałby zwrócić całą kwotę, którą ona by otrzymała. Po namyśle zrezygnowała z tego pomysłu. Z tego co wiemy, cały czas są razem 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *