Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Kolizja drogowa, stłuczka- jak uzyskać odszkodowanie?
kolizja

Kolizja drogowa, stłuczka- jak uzyskać odszkodowanie?

Co to jest kolizja?

Kolizja to zdarzenie drogowe, które, w ujęciu prawnym, kwalifikuje się jako wykroczenie i podlega kodeksowi wykroczeń. Gdy w zdarzeniu drogowym są ofiarami śmiertelnymi lub osoby ranne, wtedy jest ono kwalifikowane jako wypadek drogowy, czyli przestępstwo i podlega kodeksowi karnemu.

Stłuczka a kolizja – czy to nie jest to samo?

Tak, stłuczka oznacza to samo co kolizja i także podlega kodeksowi wykroczeń. Stłuczka jest pojęciem potocznym.

Kolizja – ukaranie sprawcy przez policję

Z reguły, jeżeli strony nie mogą dojść do porozumienia, wezwana na miejsce policja wskazuje winnego kolizji poprzez nałożenie na niego mandatu karnego. W przypadku gdy sprawca nie chce przyjąć mandatu, policja kieruje wniosek o ukaranie do sądu.

Wypadek a kolizja – czyli przestępstwo czy wykroczenie?

W niektórych przypadkach policja ma problem z określeniem, czy dane zdarzenie jest wykroczeniem czy przestępstwem. Najczęściej dzieje się tak, gdy jeden z uczestników ma dolegliwości zdrowotne, lecz zaraz po zdarzeniu trudno jest określić, na ile są one poważne. W takim przypadku zaraz po zdarzeniu policjanci najczęściej jadą do szpitala, aby dowiedzieć się od lekarzy, w jakim stanie jest poszkodowany lub też zlecają biegłemu wykonanie opinii medycznej co do następstw zdarzenia. Biegły w swojej opinii określa, czy rozstrój zdrowia osoby poszkodowanej był powyżej czy też poniżej 7 dni. Na bazie tej opinii policjanci wszczynają dochodzenie o popełnienie przestępstwa lub też ukarzą sprawcę mandatem.

Czytaj więcej: Jak biegli badają sprawę wypadków drogowych?

Kolizja a odszkodowanie

Niezależnie, czy mieliśmy wypadek czy kolizję, należy nam się odszkodowanie. Z punktu widzenia poszkodowanych ważne jest, aby policja jak najszybciej zamknęła swoje postępowanie. Dzięki wskazanemu sprawcy wiemy, która ubezpieczalnia przejmuje odpowiedzialność za wypadek. Jeżeli okazało się, że policja zakwalifikowała nasze zdarzenie jako wykroczenie, a nasz uszczerbek na zdrowiu okazał się poważny to i tak nie musimy się obawiać o odszkodowanie, ponieważ zależy ono od następstw dla naszego zdrowia, a nie od tego jak dotkliwie zostanie ukarany sprawca.

Odszkodowanie po kolizji – zebranie dokumentów

Jeżeli chcemy uzyskać odszkodowanie, po kolizji zachowujemy tę samą ścieżkę postępowania analogiczną do wypadku. Najpierw czeka nas postępowanie likwidacyjne przed ubezpieczycielem, a w przypadku zbyt niskiej wypłaty, sprawa sądowa o odszkodowanie. Ważne zatem jest, aby od samego początku zbierać dokumentację dotyczącą naszych strat.

Czytaj więcej: Dokumentacja po wypadku

Odszkodowanie po kolizji- naprawa samochodu

Najprostszym sposobem dla klienta jest naprawa bezgotówkowa z polisy OC sprawcy- po naprawie odbiera on swój samochód, a to warsztat rozlicza się z ubezpieczalnią. W przypadkach, w których wybraliśmy wariant samodzielnej naprawy, gdy okazało się iż kosztorys jest zaniżony a szkoda nie jest zbyt duża, możemy zamiast iść do sądu odsprzedać nasze prawo do odszkodowania.

Czytaj więcej: Czy warto sprzedać prawo do odszkodowania?

Odszkodowanie po kolizji – przedawnienie

Na uzyskanie odszkodowania po kolizji drogowej mamy zasadniczo 3 lata. Jednak od tej zasady jest szereg wyjątków i przypadków szczególnych, które ten termin wydłużają.

Czytaj więcej: Ile lat po wypadku można starać się o odszkodowanie?

Sprawca zmienił zdanie i nie przyznaje się do winy -co zrobić?

W przypadku gdy sprawca uznał, iż nie potwierdza wcześniej podpisanego oświadczenia, nie pozostaje nam nic innego jak udanie się na najbliższy komisariat, aby zawiadomić o zdarzeniu drogowym. Policja wtedy rozpocznie postępowanie i ukarze sprawcę.

Jako doświadczona firma odszkodowawcza doradzamy naszym klientom, także w takich trudnych przypadkach. Zapraszamy do kontaktu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *