rowerzyście jadą kolumną w kierunku jeziora

Letnie wyprawy rowerowe

Wypadek na rowerze a odszkodowanie

Aby zmienić temat poniżej prezentujemy porady związane z urlopowym spędzaniem czasu. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się turystyką rowerową i wypadkami na rowerze.

Poza kwestiami – wydaje się naturalnymi – jak sprawny rower, ważne są szczególnie hamulce, a w mieście  – dzwonek. Ponadto, gdy wyprawa się przedłuża (bo np. pojedziemy inną trasą i zaskoczy nas zmierzch, albo trasa prowadzi w miejscach zacienionych), warto mieć sprawne włączone lampki oraz kamizelki odblaskowe.

Potrącenie rowerzysty- najczęstsze urazy

Poza tym, warto pamiętać o kasku rowerowym, który powinien być dla takich wypraw obowiązkowy. Urazy głowy w przypadku wypadków rowerowych są najtrudniejsze do diagnozy i leczenia w porównaniu do urazów kości. Jeżeli jedziemy większą grupą, warto pouczyć uczestników wycieczki, aby nie jechali jeden tuż za drugim „koło w koło”, szczególnie przy pokonywaniu wzniesień jak kolarze – dzieci mają tendencję do nagłego zatrzymywania się, a wtedy ryzyko najechania przez kolejnego uczestnika i wypadku gwałtownie wzrasta.

Jedziemy na rowerach z dziećmi

Gdy nasza grupa jest większa, warto rozważyć, aby ostatnia osoba w naszej kolumnie rowerowej miała gwizdek i używała go, gdy będzie słyszeć zbliżający się samochód. Wtedy jadące w grupie dzieci mają się skoncentrować i jechać równo bez wyjeżdżania na boki, do czego także czasem mają tendencję.

Warto rozważyć, aby ostatnia osoba w kolumnie jechała nieco szerzej ok. 1 m od pobocza w taki sposób, aby kierowcy nie starali się „prześliznąć” obok nas spychając na pobocze, lecz wyhamowali i wykonali pełny manewr wyprzedzania całej kolumny rowerzystów.

Jedziemy ścieżką dla rowerów- wypadek na rowerze

Gdy jedziemy ścieżką rowerową, należy ostrzegać pieszych dzwonkiem odpowiednio wcześnie, aby zdążyli zareagować. Nagłe uskoki pieszych są zupełnie nieprzewidywalne. Ponadto, wiele razy mijamy wyjazdy z posesji z których mogą wyjechać auta – warto zatem, aby pierwsza osoba w naszej grupie była w miarę doświadczona, żeby zawczasu dostrzec potencjalne niebezpieczeństwa, odpowiednio sygnalizując wszelkie manewry zarówno innym kierowcom, jak i kolejnym uczestnikom wycieczki rowerowej. Nigdy nie przejeżdżamy rowerem przez przejście dla pieszych ponieważ gdyby był wypadek będzie przyczynienie.

Jazda rowerem a alkohol- wypadek na rowerze

Wypicie „małego piwka” w wiejskim sklepie na trasie to może być sprawa kryminalna. Z takimi „atrakcjami” poczekajmy zatem na dojazd do miejsca noclegu bo ryzyku wypadku na rowerze gwałtownie wzrasta.

Jakie urazy zdarzają się najczęściej w czasie wypadków rowerowych? Z reguły są to następstwa upadków, czyli złamania obojczyka, łopatki, urazy łokcia czy nadgarstka. A od uderzenia pojazdu w rower najczęściej są to urazy nóg w tym wiązadeł i mięśni, co potwierdzają firmy odszkodowawcze, do których zgłaszają się osoby poszkodowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *