likwidacja szkody z OC sprawcy

Likwidacja szkody z OC sprawcy

Likwidacja szkody z OC sprawcy

Uczestnictwo w kolizji zawsze jest dużym stresem. Jako firma odszkodowawcza, poniżej opisujemy jak wygląda proces likwidacji szkody komunikacyjnej w sytuacji, w której sprawcą wypadku jest inny kierowca.

Zachowanie na miejscu zdarzenia

Najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Zadbaj o zabezpieczenie miejsca kolizji, sprawdź czy nikomu się nic nie stało, a dopiero potem zacznij oglądać uszkodzony pojazd. Nie zaszkodzi zrobić kilka zdjęć

Gdy wina sprawcy  jest oczywista

Jeśli wina drugiego uczestnika jest bezsporna, może on napisać oświadczenie, w którym przyzna się do spowodowania kolizji. W oświadczeniu powinien podać także dane, tj. imię, nazwisko, numer prawa jazdy, dane polisy – nazwa zakładu ubezpieczeń i numer polisy, dane kontaktowe ewentualnych świadków, a także krótki opis zdarzenia czy opis uszkodzeń. Pamiętaj, że na końcu muszą znaleźć się wasze podpisy.

Gdy sprawca nie uznaje się winnym zdarzenia

Jeżeli jednak sprawca nie uważa się za winnego spowodowania kolizji, lub jego wina nie jest jednoznaczna, zadzwoń na numer 112 i poproś o interwencję funkcjonariuszy Policji na miejscu zdarzenia. Jeżeli Policja uzna winę drugiego kierującego, zostanie na niego nałożony mandat za popełnione wykroczenie. Policjant także poda niezbędne dane sprawcy do zgłoszenia szkody. Jednocześnie warto wiedzieć, który funkcjonariusz i z jakiego komisariatu był na miejscu zdarzenia, aby ubezpieczalnia w przypadku sprawdzania danych mogła szybciej zweryfikować nasze zgłoszenie.

Czytaj więcej: Postępowanie Policji po wypadku

Zgłoszenie szkody- likwidacja szkody z OC sprawcy

Zgłosić szkodę możesz telefonicznie, przez Internet lub za pomocą formularza udostępnionego przez zakład ubezpieczeń. Warto pamiętać, że szkodę możesz zgłosić nie tylko do ubezpieczyciela sprawcy kolizji, ale także do swojego ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel Twojego pojazdu ,także przeprowadzi  likwidację szkody z OC sprawcy i wypłaci pieniądze. Nie martw się –bo po zakończeniu postępowania Twój ubezpieczyciel zwróci się do zakładu ubezpieczeń sprawcy celem zwrotu wypłaconych Ci świadczeń, zatem Twoje wypracowane zniżki nie zostaną w żaden sposób uszczuplone.

Likwidacja uproszczona- likwidacja szkody z OC sprawcy

Jest to jeden ze sposobów najszybszego zlikwidowania powstałej szkody. Niektóre z firm ubezpieczających już na etapie telefonicznego zgłaszania szkody oferują możliwość wyliczenia odszkodowania za uszkodzony pojazd. Ta procedura ma zastosowanie jedynie w przypadku szkód niewielkich rozmiarów.

Bezgotówkowa naprawa pojazdu- likwidacja szkody z OC sprawcy

Jest to najwygodniejsza opcja naprawy. Pojazd zostawiasz w wybranym warsztacie, może być to warsztat współpracujący z ubezpieczycielem, ale nie jest to warunek konieczny. Wszelkie formalności i transakcje załatwia warsztat bezpośrednio z ubezpieczycielem, zatem nie trzeba się, że koszt naprawy przewyższy wysokość prognozowanego odszkodowania. Dodatkowo, większość z warsztatów oferuje możliwość wypożyczenia pojazdu zastępczego, za którego wynajem także zapłaci ubezpieczyciel sprawcy. Oględziny Twojego pojazdu również będą odbywały się w warsztacie.

Kosztorysowa naprawa pojazdu-likwidacja szkody z OC sprawcy

To rozwiązanie będzie wymagało od Ciebie więcej zaangażowania i poświęcenia większej ilości czasu. Ubezpieczyciel Tobie wypłaci pieniądze za naprawę pojazdu i to Ty będziesz mógł zdecydować, co z tymi pieniędzmi zrobisz i gdzie oraz czy w ogóle naprawisz pojazd. Aby ubezpieczyciel mógł przyznać należne Ci odszkodowanie, pracownik ubezpieczyciela , który dokona kosztorysu naprawy, będzie musiał obejrzeć Twój samochód. Ofertę przedstawioną przez ubezpieczyciela powinieneś dobrze zweryfikować. W wielu przypadkach okazuje się, iż odszkodowanie przyznane Ci przez ubezpieczyciela nie wystarczy na usunięcie powstałej szkody. Niestety, w tym przypadku dochodzi do największych rozbieżności pomiędzy ubezpieczycielem a klientami. Potwierdzają to niezależni rzeczoznawcy, którzy wykazują, że bardzo często wyliczenia likwidatorów firm ubezpieczeniowych były zaniżone i nie było możliwości dokonania prawidłowej naprawy pojazdu na ich podstawie.

Postępowanie sądowe czy cesja szkody ?

Najbardziej efektywnym sposobem na uzyskanie należnego odszkodowania jest postępowanie sądowe. Sąd na podstawie opinii biegłego wyda wyrok. Postępowania sądowe trwają dłużej, lecz z punktu widzenia klienta są lepsze w przypadku, gdy wartość wypłaty z ubezpieczalni jest znaczenie zaniżona. Natomiast w przypadku szkód mniejszych, kiedy nie mamy czasu na „chodzenie po sądach”, rekomendujemy sprzedanie szkody – co prawda dostaniemy mniej, za to szybko środki pojawią się na koncie.

Kancelaria Advoco specjalizuje się w pomocy w odszkodowaniach. Zapraszamy do kontaktu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *