Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Nawiązka – dodatkowe odszkodowanie po wypadku
Nawiązka- dodatkowe odszkodowanie po wypadku, uderzenia auta w tył drugiego samochodu

Nawiązka – dodatkowe odszkodowanie po wypadku

W trakcie procesu karnego nad sprawcą wypadku, sąd często wymierza dodatkową karę pieniężną. To odszkodowanie nazywa się nawiązką. Jest ona wyrokowana, aby kara dla sprawcy była bardziej dotkliwa. Jako specjaliści w udzielaniu pomocy w uzyskiwaniu odszkodowań  opisujemy poniżej praktyczne informacje o nawiązce.

Sprawa karna a nawiązka

Sąd zasądza nawiązkę, gdy obrażenia danej osoby po wypadku są bardzo poważne. Z kolei w przypadku śmierci poszkodowanego wypłaca się nawiązkę osobie bliskiej. Zasądzenie oraz jej wysokość jest dla sądu decyzją uznaniową. Nawiązka zwiększa dolegliwość kary dla sprawcy, ponieważ musi on zapłacić tę kwotę z własnych środków.

Jak wysoka może być nawiązka?

Sąd każdorazowo dostosowuje jej wysokość do możliwości finansowych sprawcy – Z reguły zasądzane są o wiele mniejsze kwoty niż wynikałoby to z potrzeb osoby poszkodowanej. Pamiętajmy jednak iż sąd karny zajmuje się badaniem winy sprawcy i wymierzeniem adekwatnej kary. Nie bada on następstw wypadku, niesprawności osoby poszkodowanej itp. Tymi kwestiami zajmuje się sąd cywilny w sprawie o odszkodowanie.

Nawiązka a odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej

Czasem poszkodowani sądzą, iż nawiązka jest jedyną kwotą odszkodowania po wypadku, która im się należy. Są oni głęboko rozczarowani decyzją sądu, gdy nawiązka okazuje się niewielka. Osoby po wypadkach w celu otrzymania należnego im odszkodowania , zadośćuczynienia i renty muszą wytoczyć sprawę cywilną o odszkodowanie. To sąd cywilny będzie badał, w jaki sposób wypadek zmienił ich życie, a także jakich dodatkowych środków potrzebują na dalsze leczenie i rehabilitację.

Czytaj więcej: Sprawa cywilna o odszkodowanie po wypadku 

Czy warto walczyć o wysoką nawiązkę?

Paradoksalnie nie zawsze warto walczyć o jak najwyższą nawiązkę. Szczególnie gdy zamierzamy jeszcze wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy wypadku.

Gdy sprawca ma zasądzoną dużą nawiązkę, może starać się uniknąć jej zapłacenia lub też może okazać się jego możliwości finansowe pozwalają na zapłacenia jej w kilkusetzłotowych ratach. Z drugiej strony ubezpieczalnia odliczy sobie kwotę, którą powinniśmy otrzymać bezpośrednio od sprawcy obniżając kwotę odszkodowania.

Sprawca nie chce zapłacić nawiązki – co mam zrobić?

Niestety zdarza się, iż sprawca nie chce zapłacić kwoty nawiązki. Szczególnie gdy jest na utrzymaniu rodziców lub pracuje „na czarno”. W takim przypadku należy skierować sprawę do komornika, który będzie próbował uzyskać odpowiednią kwotę.

Advoco, jako  kancelaria odszkodowawcza, ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań, w tym nawiązek dla poszkodowanych. W przypadku trudności z jej uzyskaniem zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *