Odpowiadamy na wasze pytania

Pytanie z maila:
Witam, mam pytanie. Mój Tata miał wypadek – był potrącony przez pędzący samochód gdy przechodził przez ulicę. policjant prowadzący sprawę powiedział, że Tata przyczynił się do wypadku. Czy to znaczy, że nie otrzyma odszkodowania?

Szanowna Pani,

Mam dla Pani dobrą wiadomość: w opisanym przypadku przyczynienie (jeżeli będzie takowe) nie zmienia faktu, iż kierujący samochodem, zapewne zostanie uznany winnym wypadku – a co za tym idzie – jego ubezpieczenie OC pokryje wszelkie szkody z tego wypadku wynikłe dla Pani Taty. Przyczynienie np. 10-15% oznacza iż o taki procent zostanie jednak pomniejszone należne odszkodowanie powypadkowe. Proszę nie zapominać o pełnym na bieżąco dokumentowaniu szkód materialnych jak i niematerialnych. W przypadku dalszych pytań zapraszamy do kontaktu.

W języku potocznym mówi się, że „kierowca jest zawsze winny” i co ciekawe, powiedzenie to jest poparte prawnie. Ponieważ kierujący pędzącym autem z natury rzeczy zawsze stwarza większe zagrożenie wypadkiem dla otoczenia, dlatego też w takich sytuacjach ponosi odpowiedzialność za swoje czyny na zasadzie ryzyka.

Zasada ta m.in. obejmuje także wypadki w zakładzie pracy, w którym wykorzystywane są urządzenia używające sił przyrody, czyli napędzane np. energią elektryczną. Oczywiście każdorazowo należy zbadać, czy zachodzą odpowiednie okoliczności, ale to już jest nasze zadanie. Zawsze klarownie i jasno wyjaśniamy sytuację Poszkodowanym, dlatego osoba przez nas obsługiwana może spokojnie wracać do zdrowia i zając się własnymi sprawami.

Pozdrawiamy, zespół Advoco

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *