Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Wysokość odszkodowania a okoliczności wypadku
uzyskanie odszkodowania- kobieta przechodzi na pasach w mieście

Wysokość odszkodowania a okoliczności wypadku

Okoliczności wypadku- uzyskanie odszkodowania

W dzisiejszym wpisie dowiemy się, czy okoliczności wypadku mają wpływ na uzyskanie odszkodowania. Zapraszamy do lektury.

Mówimy krótko: okoliczności wypadku są ważne

Ponieważ w pytaniach od Państwa dotyczących pomocy w odszkodowaniach, pojawiają się czasem kwestie, które wymagają omówienia, postanowiliśmy wyjaśnić kilka z nich. Odpowiadając krótko: okoliczności wypadku mają wpływ i to zarówno pozytywny dla poszkodowanego, jak i negatywny. Rozwijając temat, należy wyjaśnić, iż każdorazowo, w którym nastąpił rozstrój zdrowia powyżej 7 dni, jest kwalifikowany jako przestępstwo. Pierwszy to etap sądowy związany z ukaraniem sprawcy i z oceną jego winy. W drugiej kolejności to sprawa cywilna o odszkodowanie, którą wytacza osobiście poszkodowany (lub jego kancelaria), aby uzyskać odpowiednią rekompensatę za swoją krzywdę. Z punktu widzenia uzyskania odszkodowania decyzja sądu karnego jest bardziej istotna, ponieważ sąd cywilny jest związany wyrokiem sądu karnego. To właśnie na potrzeby sądu karnego prokurator zbiera uprzednio dowody takie jak zeznania świadków czy dokumentuje okoliczności zdarzenia.

Jakie okoliczności są brane pod uwagę?- uzyskanie odszkodowania

Czynnikami branymi pod uwagę jest np.: oświetlenie miejsca zdarzenia, pogoda, warunki drogowe czy prędkość pojazdu. Następnie prokurator pisze akt oskarżenia, który broni przed sądem. Z drugiej strony sprawca ma możliwość przedstawienia swoich racji, wskazując także na zachowanie poszkodowanego np. wejście na czerwonym świetle na skrzyżowanie. Oczywiście im więcej błędów jest wykazanych po stronie poszkodowanego, tym więcej argumentów ma firma ubezpieczeniowa, aby obniżyć odszkodowanie. W postępowaniu cywilnym o odszkodowanie, ubezpieczalnia sięga do akt sprawy karnej, i uwypukla elementy mające wypływ na zmniejszenie odszkodowania. Błędy poszkodowanego zmniejszające wysokość jego odszkodowania nazywają się przyczynieniem. Czyli odszkodowanie należy się, lecz w obniżonej wysokości np. o 20%, bo takie jest przyczynienie. Oczywiście zdarza się, że ubezpieczalnie nadmiernie zaniżają wypłacone odszkodowania, tłumacząc się przyczynieniem.

Potrzeba szybkiej reakcji- uzyskanie odszkodowania

Warto zatem skontaktować się z nami zaraz po wypadku jeszcze na etapie sprawy karnej. Mając dostęp do dokumentów z dochodzenia prokuratorskiego   możemy było wykazać elementy pozytywne dla poszkodowanego w procesie cywilnym. Dzięki temu będziemy w stanie interweniować w przypadku możliwości przyczynienia już na etapie sprawy karnej. Nasi specjaliści na bieżąco śledzą orzecznictwo sądowe, dlatego też umiemy ocenić, jaka powinna być wysokość odszkodowania w danej sytuacji. Zapraszamy do kontaktu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *