uraz psychiczny

Odszkodowanie za uraz psychiczny

Odszkodowanie za uraz psychiczny

Wypadek samochodowy bardzo często niesie za sobą nie tylko urazy fizyczne, które można o wiele łatwiej ocenić, lecz także urazy natury psychicznej za które należy się odszkodowanie za straty moralne. Musimy jednak pamiętać, że nie wystarczy, że poszkodowana osoba odczuwa dyskomfort psychiczny, ale musi także udać się do właściwego specjalisty, który stwierdzi nieprawidłowości i poprze je stosowną dokumentacją. Wtedy będziemy mogli ubiegać się o zadośćuczynienie.

Urazy psychiczne mogą mieć różnorakie podłoże,  są spowodowane trudną sytuacją czy szeregiem negatywnych wydarzeń. Mają także związek z silnymi przeżyciami, które trwały krótko, lecz były bardzo intensywne. Nie zmienia to jednak faktu, że wypadek odcisnął swoje piętno na naszym codziennym zachowaniu i ciężko będzie powrócić do dawnej dyspozycji.

Uraz psychiczny- objawy

Różne mogą być objawy urazu powypadkowego. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć zmniejszenie aktywności życiowej, obniżenie poczucia własnej wartości. Możemy do tego dodać poczucie krzywdy i opuszczenia przez najbliższych, a przede wszystkich strach przed kolejną jazdą samochodem. Zdarzają się przypadki występowania koszmarów sennych lub problemy z zasypianiem.

Bardzo często uraz psychiczny niesie za sobą większe konsekwencje niż ten fizyczny, dlatego nie możemy bagatelizować żadnych objawów. Zalecamy zatem każdorazowo wybrać się do lekarza, którego diagnoza może pomóc nam w uzyskaniu odszkodowania poprzez udokumentowanie psychicznych następstw wypadku. Szczególnie, kiedy nasz stan zdrowia nie pozwala w pełni skoncentrować się na pracy, a szef nie jest zadowolony z naszej wydajności. Dlatego należy pamiętać, że udokumentowanie każdego 1% uszczerbku na zdrowiu, (nie tylko tego fizycznego, ale również psychicznego) zwiększa w efekcie szanse na odszkodowanie.

Uraz psychiczny- krzywda osoby bliskiej

Wspomnieliśmy jedynie o urazie psychicznym, związanym z urazem fizycznym, naszą szkodą. O wiele większe zagrożenia natury psychicznej niesie za sobą krzywda osoby bliskiej, a czasem niestety także śmierć. Bardzo często cierpienie wtedy jest o wiele większe niż w przypadku własnych powikłań powypadkowych. Szczególnie, kiedy jesteśmy świadkami śmierci bliskiej nam osoby, bardzo często obwiniamy się za wypadek. W takiej sytuacji pojawia się stresor traumatyczny, który powoduje, że odczuwamy wzmożony strach, jesteśmy bezradni, przerażeni. Nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez pomocy psychologa. Takie nieprzyjemne traumatyczne doświadczenia mogą być początkiem poważniejszych chorób, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe o charakterze fobii.

W przypadku krzywdy osób bliskich, bardzo często występuje gniew, poirytowanie. Nie możemy znaleźć rozwiązania sytuacji, nie radzimy sobie z podenerwowaniem, żalem.
Podsumowując, jeżeli mamy zamiar walczyć o odszkodowanie za uraz psychiczny trzeba zadbać przede wszystkim, aby uzyskać jak najszersze udokumentowanie naszego stanu zdrowia i stanie naszego leczenia. Konieczne będzie także dostarczenie historii choroby , które wykażą dokładnie, jakie następstwa psychiczne wiążą się z przebytym wypadkiem. Jako specjaliści od odszkodowań i zadośćuczynień wskazujemy każdorazowo jakie elementy mają największą wartość dowodową. Zapraszamy do kontaktu.

Advoco.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.