Odszkodowanie dla pieszego

„Kierowca jest zawsze winny” to potoczne powiedzenie idealnie obrazuje sytuację pieszego gdy został on potrącony. Jedynie w przypadkach w których pieszy został określony jako sprawca wypadku nie uzyska on odszkodowania. Pieszy jest prawnie chronionym uczestnikiem ruchu drogowego

Potrącenie pieszego- co robić po wypadku?

Jak przy każdym wypadku z ofiarami w ludziach należy zawiadomić Policję. Przyjeżdża także karetka, która zabiera pieszego do szpitala. Jeżeli osoba potrącona uderzyła głową np. w szybę pojazdu lub straciła przytomność powinna mieć zrobioną diagnostykę głowy.

Z reguły do szpitala przyjeżdżają Policjanci dowiedzieć się jakie są rokowania co do stanu zdrowia oraz kiedy mogliby odebrać zeznania od osoby poszkodowanej.

Na tym etapie dla pieszego ważne jest, aby wiedział jaka komenda Policji prowadzi postępowanie wobec sprawcy, ewentualnie posiadać kontakt do Policjanta który prowadzi sprawę.

Gdy stan zdrowia pieszego polepszy się- odszkodowanie dla pieszego

Gdy będziemy się czuli się lepiej, Policjant będzie chciał nas przesłuchać, aby dowiedzieć się jak pamiętamy wypadek. Zdarza się że niektórzy nie pamiętają całego zdarzenia, ponieważ stracili przytomność.
Czytaj więcej: Postępowanie Policji po wypadku.

Co należy się pieszemu po wypadku?

Czytaj więcej: Katalog spraw za które należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie pieszemu po wypadku.

Wykazanie swoich strat przez pieszego po wypadku

Aby uzyskać odszkodowanie należy od początku gromadzić odpowiednie dokumenty, ponieważ to poszkodowany ma wykazać swoje straty.
Czytaj więcej: Dokumentacja po wypadku.

Potrącenie pieszego poza pasami- odszkodowanie dla pieszego

Tak jak pisaliśmy powyżej, jeżeli pieszy nie został uznany winnym wypadku to zawsze należy mu się odszkodowanie. Dlatego też zbierajmy cierpliwe dokumenty, aby można było je następnie złożyć do ubezpieczyciela.

Potrącenie pieszego- pieszy po alkoholu

Alkohol jest w Polsce substancją legalną i jeżeli pieszy nie został uznany sprawcą to powinien otrzymać odszkodowanie.

Potrącenie pieszego gdy sprawca jest nieznany- odszkodowanie dla pieszego

Zdarzają się sytuacje, w których sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia. W takim przypadku potrąconemu pieszemu i tak należy się odszkodowanie, które powinno wypłacone z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Śmiertelne potrącenie pieszego

W najgroźniejszych wypadkach zdarza się, iż pieszy nie przeżyje. W takich przypadkach odszkodowanie i zadośćuczynienie należy się osobom bliskim pieszemu.
Czytaj więcej: Wypadek śmiertelny.

Potrącenie pieszego z jego winy

W wielu przypadkach potrącone osoby zgadzają się z werdyktem prokuratury umarzającym dochodzenie i wskazującym na winę pieszego. Zadbamy o to, aby jeszcze w trakcie postępowania prokuratorskiego zwrócić się do prawnika od odszkodowań bo może okazać się, iż pieszy jedynie przyczynił się do zdarzenia i odszkodowanie cały czas mu się należy. Pamiętajmy że na zażalenie na decyzję prokuratury mamy tylko 7 dni.

Jako kancelaria świadcząca pomoc w odszkodowaniach zapraszamy do kontaktu osoby poszkodowanie i ich rodziny.