Osoby poszkodowane po wypadku początkowo nie zdają sobie sprawy iż odzyskiwanie ubezpieczeń składa się zazwyczaj z dwóch postępowań przed obliczem sądu czyli:
- sprawy karnej w której badana jest wina sprawcy
- sprawy cywilnej o odszkodowanie po wypadku
Sprawa karna po wypadku
Sprawa karna, ma na celu wskazanie sprawcy i zbadanie jego winy. Ze względu na potwierdzenie winy sprawcy, firma ubezpieczeniowa przejmuje odpowiedzialność za wypadek. Oznacza to zobowiązanie na mocy ustawy do przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i wypłaty należnego odszkodowania i zadośćuczynienia.
Sąd w sprawie cywilnej o odszkodowanie jest już związany wyrokiem sądu karnego w kontekście stwierdzenia winy sprawcy, zatem nie musi już jej badać- wystarczy że skoncentruje się na adekwatnej do wyrządzonych szkód rekompensacie dla osoby poszkodowanej w wypadku.
Sprawa karna po wypadku- przygotowanie dokumentów źródłowych
Po zabezpieczeniu miejsca wypadku przez Policję, policjanci najczęściej jadą do szpitala zweryfikować jak poważnie ucierpiała osoba poszkodowana. Sprawdzają wtedy czy sprawa kwalifikuje się jako przestępstwo, czy też wykroczenie.
Czytaj więcej: Postępowanie Policji po wypadku drogowym
Jeżeli stan zdrowia jest trudny do określenia zostaje powołany biegły, który na zlecenie Policji weryfikuje odniesione obrażenia osoby poszkodowanej. Jeżeli obrażenia po wypadku będą mniejsze niż siedem dni wtedy wypadek jest kwalifikowany jako wykroczenie.
Czytaj więcej: Jak biegli badają sprawę wypadku?
W przypadku kolizji (wykroczenia) sprawca zostaje ukarany mandatem karnym, a poszkodowany może wystąpić do ubezpieczyciela o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Czy warto zatem odwoływać się od decyzji biegłego?
Uważamy iż poszkodowanym zależy, aby jak najszybciej uzyskać odszkodowanie a nie rozciągać sprawę w czasie. To następstwa zdrowotne wypadku i ich udokumentowanie decydują o wysokości odszkodowania. Wielkość kary dla sprawcy nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość otrzymanego odszkodowania i zadośćuczynienia.
Przesłanie do sądu aktu oskarżenia
Po zebraniu niezbędnych dokumentów, prokuratura przesyła akt oskarżenia do sądu. Osoba pokrzywdzona zostaje o tym poinformowana odpowiednim pismem. Do czasu pierwszej rozprawy (odczytania aktu oskarżenia) ma ona czas na zostanie oskarżycielem posiłkowym.
Oskarżyciel posiłkowy ma o wiele więcej praw, ponieważ bez poinformowania go nie może odbyć się rozprawa, ma większe możliwości w dostępie do dokumentów itp. Zatem każdorazowo rekomendujemy, aby zostać takim oskarżycielem. Wystarczy wysłać odpowiedni wniosek do sądu.
Dobrowolne poddanie się karze
Z punktu widzenia osoby poszkodowanej w wypadku, często korzystnym sposobem na uzyskanie odszkodowania szybciej, jest dobrowolne poddanie się karze przez sprawcę. Wtedy sąd nie przeprowadza całego postępowania dowodowego a jedynie wydaje wyrok. Ubezpieczalnie z reguły zasłaniają się brakiem skazania sprawcy i zwlekają z wypłatą do czasu rozstrzygnięcia sądowego. Poszkodowany może nie zgodzić się na dobrowolne poddanie się karze i wtedy sąd musi przeprowadzić „standardowe” postępowanie dowodowe. Co oczywiście znacząco wydłuża czas uznania sprawcy wypadku winnym całego zdarzenia i często także wypłaty należnego odszkodowania i zadośćuczynienia.
Wydanie wyroku przez sąd- odszkodowanie po wypadku a sprawa karna
Aby otrzymać odpis wyroku w sprawie karnej poszkodowany musi wystąpić do sądu z odpowiednim wnioskiem. Jeżeli natomiast poszkodowany został oskarżycielem posiłkowym otrzyma wyrok niezwłocznie po jego wydaniu. Po otrzymaniu wyroku warto przesłać jego odpis do ubezpieczalni, aby mogła przeprowadzić postępowanie likwidacyjne.
Czytaj więcej: Jak napisać wniosek o odszkodowanie po wypadku?
Nawiązka- odszkodowanie po wypadku a sprawa karna
Sąd zasądza nawiązkę na rzecz osoby pokrzywdzonej. Taka nawiązka, pokrywa straty tylko w niewielkim stopniu. Nie należy się tym martwić, ponieważ to firma ubezpieczeniowa będzie wypłacać odszkodowanie.
Czytaj więcej: Czy zasądzona nawiązka to całe odszkodowanie?
Termin przedawnienia roszczeń po wypadku
Terminy przedawnień są różne i zależą nawet od tego do jakiej instytucji zwracamy się o odszkodowanie.
Czytaj więcej: Kiedy przedawni się mój wypadek?
Udzielamy pomocy w uzyskiwaniu odszkodowań.
Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią.
Zespół Advoco.