Duża liczba pracowników posiada w Polsce ubezpieczenie grupowe w PZU lub w innych firmach ubezpieczeniowych. Polisy takie mają stanowić zabezpieczenie po wypadku w pracy dla pracownika oraz jego rodziny.
Ponieważ duża liczba osób szuka porady- „W jaki sposób uzyskać odszkodowanie po wypadku w pracy z PZU”, zatem jako firma odszkodowawcza napisaliśmy kilka słów aby wyjaśnić to w praktyczny sposób.
Co zrobić aby uzyskać odszkodowanie po wypadku w pracy z PZU
- Odbierz protokół powypadkowy z zakładu pracy;
- Weź z kadr Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU);
- Zgromadź całą dokumentację medyczną;
- Złóż wniosek do ubezpieczalni;
- Czekaj na decyzję ubezpieczyciela;
Protokół powypadkowy
Protokół powypadkowy, potwierdza wystąpienie zdarzenia, zawiera dokładany opis okoliczności, zeznania świadków bezpośrednie i pośrednie przyczyny wypadku w pracy i następstwa dla osoby poszkodowanej.
Czytaj więcej: Protokół powypadkowy a odszkodowanie
Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU)
Po zwarciu ubezpieczenia grupowego pracownik otrzymuje potwierdzenie uczestnictwa w programie wraz z jego zakresem- zazwyczaj w postaci tabelki. Natomiast szczegółowe zapisy prawne kontraktu ubezpieczeniowego zawartego pomiędzy Pracodawcą a Ubezpieczycielem znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia tzw. „OWU”. Znajdują się w kadrach przedsiębiorstwa lub u osoby zajmującej się ubezpieczeniem grupowym w zakładzie pracy.
Różnice w OWU
Należy zwrócić uwagę, iż warunki ogólne znajdujące się na stronie ubezpieczyciela niekoniecznie muszą odnosić się do naszej polisy – nawet jeżeli ubezpieczenie na stronie ubezpieczalni nazywa się tak samo. Po pierwsze nasza firma mogła wynegocjować inne warunki niż standardowe, a ponadto jeżeli ubezpieczenie grupowe było zawierane kilka lat temu to obecne OWU mogą być już zupełnie inne. Zatem należy podkreślić w kadrach, że zależy nam na warunkach posiadanego przez nas ubezpieczenia.
Dokumentacja medyczna
Dokumentacja medyczna jest podstawą do określenia wysokości odszkodowania po wypadku jakie nam przysługuje. Zbieramy całą dokumentację medyczną- ze szpitala, od lekarzy z poradni, wszystkie wyniki badań i prześwietleń, kończąc na dokumencie zakończenia leczenia. Na ich podstawie towarzystwo określi wielkość uszczerbku na zdrowiu, a co za tym idzie- wysokość należnego nam odszkodowania.
Złożenie wniosku do ubezpieczalni-
odszkodowanie po wypadku w pracy z PZU
Zazwyczaj polisa ubezpieczenia grupowego to kilka niezależnych umów. Może się zatem zdarzyć, iż powinniśmy wnioskować o odszkodowanie z kilku niezależnych tytułów. Np. za uszczerbek na zdrowiu, dodatkowo za pobyt w szpitalu, za operację chirurgiczną itp.- w zależności od posiadanego ubezpieczenia.
Komisja lekarska PZU
Przy poważniejszych urazach ubezpieczyciel prosi osobę poszkodowaną o stawienie się na komisję lekarską. Powołani lekarze orzecznicy na bazie OWU określą uszczerbek na zdrowiu osoby poszkodowanej.
Decyzja ubezpieczyciela
Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją towarzystwa, możemy złożyć odwołanie. W jaki sposób powinniśmy je złożyć jest każdorazowo opisane w otrzymanej decyzji. Jeżeli nasze odwołanie od decyzji ubezpieczyciela nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, to możemy wystąpić na drogę sądową.
Czytaj więcej: Sprawa sądowa po wypadku
Odszkodowanie z innych źródeł
Pamiętajmy iż zdrowie i życie nie ma ceny, zatem po wypadku w pracy możemy się starać także o odszkodowanie z innych źródeł czyli:
- odszkodowanie z ZUS
- odszkodowanie z ubezpieczeń indywidualnych
- odszkodowanie z polisy OC pracodawcy
Zapraszamy do kontaktu. Zespół Advoco.