Bezumowne korzystanie z nieruchomości – co to znaczy?
Jest to użytkowanie nieruchomości bez żadnego tytułu prawnego. Nie ma znaczenia czy dotyczy to budynku czy też gruntu.
Co przysługuje właścicielowi nieruchomości?
Właścicielowi przysługuje prawo wystąpienia do sądu o zapłatę tytułem odszkodowania za korzystanie z jego nieruchomości.
Korzystnie z nieruchomości bez umowy – przykłady
- upływ okresu, na jaki została zawarta umowa najmu lokalu
- wygaśnięcie umowy dzierżawy
- niemożność skorzystania z nieruchomości przez właściciela spadku ze względu na jej zajęcie przez innego członka rodziny (najczęściej brata, siostrę)
Korzystanie z nieruchomości bez umowy – konsekwencje dla korzystającego
Od następnego dnia po upływie obowiązywania tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, korzystający może zostać obciążony odpowiednią kwotą odszkodowania za jej użytkowanie do chwili zwrotu prawowitemu właścicielowi. W przypadku korzystającego z nieruchomości w złej wierze (czyli wtedy gdy wiedział iż nie ma do tego prawa) musi zapłacić za całość okresu władania nieruchomością.
Wysokość odszkodowania za korzystanie z nieruchomości bez umowy
W praktyce przyjmuje się, iż wynagrodzeniem za bezumowne korzystanie z nieruchomości (gruntu) jest średnia stawka czynszu lub dzierżawy. Wysokość należnego czynszu powinna być wyliczona w takiej stawce, jaką można by było uzyskać od potencjalnego najemcy.
Okres przedawnienia
- Aktualnie, termin przedawnienia wynosi 6 lat, co oznacza, że możemy uzyskać odszkodowanie za bezumowne korzystanie do 6 lat wstecz.
- W przypadku zwrotu nieruchomości, roszczenie o zapłatę przedawnia się wraz z upływem roku od dnia jej zwrotu.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu. Zespół Advoco