Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby

W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na istotne pytania, które często zadają sobie osoby, ubiegające się o odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby. Mamy nadzieję, że odpowiedzi okażą się pomocne i Państwa wątpliwości zostaną rozwiane. W razie pytań, oczywiście zapraszamy do kontaktu poprzez naszą stronę internetową, a także jesteśmy dostępni pod numerem telefonu: +48 22 290 53 15 i e-mailem: biuro@advoco.pl.

Jak uzyskać odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej?

Przestępstwo spowodowania wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż siedem dni, jest przestępstwem dlatego jest ścigane jest z oskarżenia publicznego bez względu na to, czy zostało popełnione umyślnie czy nieumyślnie.

Po zbadaniu zdarzenia przez biegłych, sporządzona w danej sprawie opinia m.in. na jej podstawie prokurator przygotowuje akt oskarżenia. Akt oskarżenia jest kierowany jest do sądu. Akt oskarżenia w tym dokumentacja medyczna świadcząca o wielkości obrażeń (która także kompletowana jest przez prokuraturę), będą stanowiły podstawę nie tylko do dochodzenia sprawiedliwości przed sądem karnym, ale także do późniejszego uzyskania odszkodowania oraz ustalenia jego wysokości.

Kto ma wgląd do dokumentów?

Co ważne, wgląd do dokumentów w ramach dochodzenia przez prokuraturę mają strony postępowania, czyli osoby poszkodowane w wypadku, czy bliscy osób, które zmarły w wyniku zdarzenia. Oczywiście prokurator musi dbać o tajność postępowania, więc musi wyrazić zgodę na taki dostęp. Należy tu zwrócić uwagę, iż możliwość dostępu do dokumentacji medycznej zmarłego bezpośrednio ze szpitala, rządzi się innymi regulacjami (opiszemy to na blogu w innym artykule).

Na kolejną część zapraszamy już za tydzień. Odpowiemy na kolejne ważne pytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *