odszkodowanie za upadek z drabiny

Odszkodowanie za upadek z drabiny

Jako kancelaria odszkodowawcza wiemy, iż upadek z drabiny może wiązać się z poważnymi uszczerbkami- najczęściej są to obrażenia nóg oraz kręgosłupa. Skutkują one długotrwałym zwolnieniem lekarskim i niemożnością podjęcia pracy przez wiele miesięcy. Ważne jest zatem, abyśmy wiedzieli do kogo wysłać zgłoszenie wypadku, aby uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Upadek z drabiny był wypadkiem w pracy

Gdy upadek z drabiny był wypadkiem w pracy, wniosek o odszkodowanie możemy skierować- w zależności od sytuacji do:

  • ZUS

Po zgłoszeniu wypadku, procedury ZUS są takie same dla wszystkich rodzajów wypadków przy pracy. Obecnie [w 2021r], odszkodowanie za jeden procent uszczerbku na zdrowiu wynosi 1033zł.

Czytaj więcej: Odszkodowanie z ZUS

  • pracodawcy z jego polisy OC

W niektórych wypadkach to pracodawca będzie ponosił odpowiedzialność za zdarzenie, np. gdy nie przeszkolił pracownika z pracy na wysokości, nie dostarczył środków ochrony indywidualnej itp.

  • producenta drabiny z OC produktu

Może się zdarzyć, iż to wada drabiny była przyczyną wypadku- wtedy możemy złożyć roszczenie o odszkodowanie i zadośćuczynienie do producenta drabiny z jego polisy OC.

Czytaj więcej: Odszkodowanie z OC produktu

  • z ubezpieczenia grupowego

W zakładach pracy duża część pracowników posiada ubezpieczenie grupowe w PZU lub innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Zatem także z tego tytułu możemy starać się o odszkodowanie.

Czytaj więcej: Odszkodowanie z polisy grupowej po wypadku w pracy

Upadek z drabiny był wypadkiem w pracy rolniczej

Jeżeli upadek z drabiny, był wypadkiem związanym z prowadzaniem gospodarstwa rolnego, wtedy możemy ubiegać się o odszkodowanie z następujących źródeł:

  • Z polisy OC rolnika

W przypadku gdy wejście na drabinę i wykonywane czynności były uzasadnione prowadzeniem gospodarstwa rolnego, wtedy należy nam się odszkodowanie z polisy OC rolnika. Należy jednak pamiętać, iż wypadki dotyczące sfery prywatnej czy hobbystycznej nie podlegają takiej polisie.

  • Z polisy OC producenta drabiny

Jeżeli drabina była wadliwie wyprodukowana, wtedy możemy złożyć wniosek odszkodowanie do jego producenta/podmiotu wprowadzającego do obrotu handlowego.

  • Z KRUS

Jeżeli nasz wypadek był wypadkiem przy pracy rolniczej wtedy możemy ubiegać się o odszkodowanie z KRUS, pamiętajmy jednak iż mamy tylko 6 miesięcy na zgłoszenie wypadku w KRUS.

Czytaj więcej: Odszkodowanie po wypadku w pracy w rolnictwie

Jak opisać upadek z drabiny?

  1. Porobić zdjęcia miejsca wypadku i drabiny
  2. Zebrać dane świadków zdarzenia
  3. Zebrać dokumentację świadczącą o następstwach wypadku

Czytaj więcej: Dokumentacja po wypadku

Pamiętajmy, iż w zależności do kogo kierujemy wniosek, dany ubezpieczyciel będzie zwracał największą uwagę na te elementy naszego opisu, w jakim dany ubezpieczyciel odpowiada za zdarzenie. Przykładowo: producent drabiny będzie najbardziej zainteresowany, w jaki sposób urwał się jej szczebel i czy była ona użytkowana zgodnie z instrukcją obsługi. Ubezpieczyciel z polisy OC rolnika będzie zwracał największą uwagę, czy wejście na drabinę było związane z działalnością rolniczą.

W przypadku konkretnych pytań zapraszamy do kontaktu. Zespół Advoco.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *