odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, pacjent na wózku inwalidzkim

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu

Co to znaczy „uszczerbek na zdrowiu”?

Każdy z nas intuicyjnie wie, na czym polega uszczerbek na zdrowiu – jest to naruszenie sprawności organizmu. Oczywiście, zmniejszone możliwości organizmu mogą być trwałe: to niesprawność, z którą pozostaniemy do końca życia. Może ona być także długotrwała, co oznacza, że powrót do pełnej sprawności wynosi więcej niż pół roku. Uszczerbek na zdrowiu może być również skutkiem choroby zawodowej czy wypadku.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu po wypadku komunikacyjnym

Wypadek komunikacyjny z reguły niesie za sobą poważny rozstrój organizmu oraz wiele innych następstw. Poszkodowani często wymagają długotrwałej rehabilitacji oraz zabiegów przywracających sprawność ich organizmu.

W przypadkach wizyt u lekarzy warto pamiętać, aby lekarz opisywał całość naszych obrażeń. Dlaczego? Ponieważ uszczerbki się sumują: to znaczy, że uszczerbek za złamanie ręki dodajemy np. do uszczerbku za kontuzjowaną nogę. Wtedy, mając większy uszczerbek na zdrowiu, możemy liczyć także na wyższe odszkodowanie. Należy pamiętać, że następstwa wypadków to również uszczerbki na zdrowiu psychicznym. Konsekwencje tzw. stresu pourazowego mogą ciągnąć się latami i pozostać w psychice, powodując niechęć np. do jazdy samochodem. Stąd zawsze warto skorzystać z profesjonalnej pomocy poradni zdrowia psychicznego.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu psychicznym

Nie tylko wypadek samochodowy może spowodować uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Atmosfera w pracy, relacje z partnerem i tym podobne mogą być przyczyną uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Na samym początku (przed staraniem się o odszkodowanie) zawsze należy zadbać o swoje zdrowie. Często wykazując swój uszczerbek na zdrowiu psychicznym, będziemy musieli opowiedzieć przed sądem o swojej krzywdzie, dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy skorzystać z odpowiedniej terapii.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z ZUS

Jeżeli wypadek był „wypadkiem przy pracy” i zostało to stwierdzone protokołem powypadkowym, sprawa jest relatywnie prosta. Składamy dokumenty do ZUS-u, z ramienia którego lekarz orzecznik po zbadaniu poszkodowanego, wydaje orzeczenie co do wysokości kwot za uszczerbek na zdrowiu.

Czytaj więcej: Jak uzyskać jednorazowe odszkodowanie z ZUS? 

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu od pracodawcy

Nie wszyscy wiedzą, że uszczerbek na zdrowiu w zakładzie pracy to podstawa do otrzymania dodatkowego odszkodowania od pracodawcy, a czasem także dodatkowej renty (poza rentą z ZUS). Wszystko zależy od zebranych dokumentów dotyczących wypadku, oraz możliwości wykazania ich następstw.

Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu z polisy grupowej

Wiele osób pracujących w zakładach pracy posiada dodatkowe ubezpieczenie. Każdorazowo jest ono zawierane pomiędzy konkretnym zakładem pracy a firmą ubezpieczeniową. Takie ubezpieczenie może bardzo różnić się zakresem, wysokością wypłat i tym podobnymi – zależy to od zakładu pracy. Ponadto weźmy pod uwagę, iż każdy z takich kontraktów może mieć inne definicje niesprawności organizmu. Z reguły polisy te posiadają tabele uszczerbków. Jeżeli nie otrzymaliśmy takiej tabeli razem z certyfikatem (naszą polisą), wtedy poprośmy kadrową opiekującą się kontraktem grupowym w naszym zakładzie pracy o udostępnienie tabeli.

Specjaliści Advoco mają duże doświadczenie w dochodzeniu odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *