Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Odszkodowanie za wypadek samochodowy dla pasażera
rozbite auto BMW

Odszkodowanie za wypadek samochodowy dla pasażera

Spotykamy się czasem z pytaniami klientów typu: „Miałam wypadek, lecz nie wiem, jak zacząć ubiegać się o odszkodowanie”. Postanowiliśmy zatem opisać, jak uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy i zadośćuczynienie z perspektywy pasażera, który ucierpiał w wypadku.

Za każdym razem, po pierwsze musimy wiedzieć, kto jest sprawcą, ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie określić, z której polisy ubezpieczeniowej będziemy mogli skorzystać, aby otrzymać odszkodowanie.

Odszkodowanie za wypadek samochodowy- sprawcą wypadku jest inny kierowca

Jeżeli inny kierujący spowodował wypadek, wtedy Policja nałożyła na niego mandat karny, lub też, jeżeli rozstrój zdrowia pasażera był znaczny, sprawa zostaje skierowana do sądu karnego w celu osądzenia czynu sprawcy i wymierzania mu adekwatnej kary.

Oczywiście istnieje wiele możliwości na to, aby zmniejszyć wymiar swojej winy, dlatego też od początku warto rozważyć pomoc prawników specjalizujących się w odszkodowaniach i zadośćuczynieniach, aby nie okazało się, że wypłacone nam odszkodowanie zostanie znaczenie zmniejszone ze względu na przyjęte przez biegłego okoliczności zdarzenia.

Ponieważ zazwyczaj pasażer zostaje odwieziony karetką do szpitala, po jego opuszczeniu warto skontaktować się z policjantem prowadzącym sprawę, aby udzielił nam informacji z toczącego się postępowania. Dzięki takim informacjom będziemy w stanie dowiedzieć się, na jakim etapie jest nasza sprawa oraz jaki prokurator prowadzi dochodzenie itp.

Odszkodowanie za wypadek samochodowy- sprawcą wypadku jest rowerzysta

Ze względu na coraz większą liczbę rowerzystów, zdarza się, że to rowerzysta jest sprawcą wypadku, w którym np. nasz kierowca musiał gwałtownie hamować. W takim przypadku niestety musimy dochodzić odszkodowania z majątku osobistego rowerzysty, bo z reguły nie mają oni polisy OC.

Odszkodowanie za wypadek- sprawca wypadku jest nieznany

Czasem nie udaje się znaleźć kierowcy, który spowodował wypadek. Wtedy, aby uzyskać odszkodowanie, musimy otrzymać informację z Policji o umorzeniu dochodzenia, ponieważ pomimo starań nie udało się ustalić. Mamy szansę na odszkodowanie ze specjalnego funduszu, który został utworzony dla ofiar wypadków, w których sprawca nie został ustalony.

Sprawcą wypadku jest kierowca, z którym jedziemy

Analogicznie do wypadku spowodowanego przez małżonka, o którym pisaliśmy już wcześniej. Nawet jeżeli wypadek spowodował kierowca auta, którym podróżujemy, to także należy nam się odszkodowanie. Ponieważ czasem pojawiają się obawy, czy dochodzić odszkodowania w przypadku osoby nam bliskiej, której nie chcemy zaszkodzić. Z reguły w takich przypadkach odszkodowanie nam się należy i nic kierowcy nie grozi.

Pasażer poszkodowany w wypadku jest właścicielem auta, którym jedzie

Zdarza się czasem sytuacja, iż właściciel auta jest pasażerem i pozwolił kierować koledze, znajomemu, bo np. sam wypił piwo itp. Niestety kierowcami „na chwilę” stają się mniej doświadczeni kierowcy, nie znający pojazdu, którym kierują i czasem spowodują wypadek. W takim przypadku co do zasady należy się odszkodowanie dla właściciela samochodu, który jechał jako pasażer, jak pisaliśmy powyżej.

W przypadku pytań czy upewnienia się, że odszkodowanie nam się należy, zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *