Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Renta po wypadku od ubezpieczyciela- dla kogo?
renta- poważnie chory człowiek transportowany na noszach w tle samochody

Renta po wypadku od ubezpieczyciela- dla kogo?

Renta po wypadku

Zazwyczaj renta po wypadku kojarzy się z dożywotnimi wypłatami ZUS, jednak w wielu przypadkach, jako firma odszkodowawcza ubiegamy się w imieniu klientów także o dodatkową rentę z OC sprawcy wypadku lub z polisy OC pracodawcy gdy był to wypadek przy pracy.

Odszkodowania z OC składają się z kilku rodzajów świadczeń. Takimi elementami o które można wnioskować są: odszkodowanie, zadośćuczynienie i renta. Renta może być dożywotnia, lub do czasu wyzdrowienia osoby poszkodowanej.

Renta po wypadku dla osoby rannej

Renta dla osoby rannej może być wypłacana z kilku tytułów łącznie- w zależności od sytuacji osoby poszkodowanej

  1. Renta na zwiększone potrzeby
  2. Renta z tytułu zmniejszonych możliwości zarobkowania
  3. Renta z tytułu pogorszenia widoków w przyszłości

Renta na zwiększone potrzeby

Jeśli mówimy o rencie na zwiększone potrzeby, to jest ona przyznawana po to, aby zapewnić osobie poszkodowanej niezbędne środki, których nie musiałby wydawać, gdyby była zdrowa.  Osoba poszkodowana może dzięki rencie korzystać np. z  badań diagnostycznych, koniecznej rehabilitacji, pobytu w sanatoriach czy ze specjalistycznych zabiegów w prywatnych placówkach medycznych. Ponadto jeżeli osoba poszkodowana wymaga dodatkowej opieki to także taka usługa może być opłacana z takiej renty.

Gdy nie możemy wykonywać cięższych prac po wypadku

Czasem zdarza się, iż osoba po wypadku jest tylko do pewnego stopnia samodzielna, lecz niestety ma problem z wykonywaniem cięższych prac np. dźwiganiem, podnoszeniem rąk w górę czy też ze schylaniem się. W takich przypadkach osoba musi prosić innych o pomoc w pewnych czynnościach, dnia codziennego, które wcześniej wykonywała samodzielnie.

Renta z tytułu zmniejszonych możliwości zarobkowania

Jeżeli okaże się, iż nie możemy podjąć pracy na tym samy stanowisku co wcześniej, ze względu na uszczerbek na zdrowiu, to niezależnie od tego powinniśmy mieć takie same wynagrodzenie jak przed wypadkiem, który przecież był nie z naszej winy. Wtedy też ubezpieczalnia powinna wyrównać rentą z tytułu zmniejszonych możliwości zarobkowania nasze pobory.

Renta z tytułu pogorszenia widoków na przyszłość

Jeżeli wypadek przekreślił możliwość dalszego kształcenia się, awansowania i rozwoju kariery, wtedy możemy wnioskować o rentę z tytułu pogorszenia widoków na przyszłość. Najczęściej o ten rodzaj renty wnioskują osoby, które jeszcze się uczą lub są na początku swojej kariery zawodowej.

 

Każdorazowo pamiętajmy o zbieraniu dokumentacji, która będzie podstawą do napisania wniosku o rentę.

Renta dla żony i dzieci po wypadku śmiertelnym

Po wypadku śmiertelnym, z reguły osoby bliskie tracą także oparcie finansowe. Rodzina można ubiegać się o dodatkową rentę (poza rentą rodzinną z ZUS).

Najczęściej wnioskujemy dla bliskich o rentę z tytułu utraconych zarobków, oraz dodatkową rentę z tytułu pogorszenia się widoków na przyszłość.

Renta po wypadku śmiertelnym- związek nieformalny

Osoby pozostające w związkach nieformalnych także mają prawo do renty po wypadku z polisy OC sprawcy zdarzenia na tych samych zasadach, co związki sformalizowane, jednak należy wykazać więź pomiędzy osobami.

Jeżeli są Państwo zainteresowani otrzymywaniem renty po wypadku, dla siebie lub swoich bliskich to zapraszamy do kontaktu.

Zespół Advoco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *