Pojazd zastępczy po kolizji z OC sprawcy
Jeżeli jesteś osobą poszkodowaną w kolizji drogowej, bo Twój pojazd uległ uszkodzeniu – przysługuje Ci prawo do skorzystania z pojazdu zastępczego, którego najem zostanie sfinansowany z odszkodowania z polisy OC sprawcy zdarzenia. Pamiętajmy, że pojazd zastępczy powinien być tej samej klasy lub niższej, jednakże nie wyższej niż klasa pojazdu uszkodzonego.
Kiedy możesz skorzystać z pojazdu zastępczego?
Osoba poszkodowana może skorzystać z samochodu zastępczego, o ile pojazd został uszkodzony w taki sposób, że nie można z niego bezpiecznie korzystać, bądź kiedy pojazd został oddany do warsztatu celem naprawy powstałych uszkodzeń.
Na jak długo można wynająć pojazd zastępczy z OC sprawcy?
Samochód po kolizji przysługuje osobie poszkodowanej na cały okres naprawy, czyli do chwili, w której naprawa zostanie zakończona, a poszkodowany będzie mógł odebrać swój pojazd z warsztatu.
Okres wynajmu pojazdu przy szkodzie całkowitej- samochód zastępczy po kolizji
W przypadku stwierdzenia szkody całkowitej, pojazd zastępczy w co do zasady przysługuje do momentu wypłaty odszkodowania przez towarzystwo ubezpieczeniowe, czyli do momentu w którym na bazie otrzymanego odszkodowania może on kupić kolejne auto.
Rozliczenie najmu pojazdu- auto podstawione przez ubezpieczyciela
Większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swojej flocie pojazdy, które mogą być dostarczone poszkodowanemu już na miejsce kolizji. Laweta ubezpieczyciela przywozi nam wtedy pojazd zastępczy, jednocześnie zabierając uszkodzony pojazd. W takiej sytuacji najem pojazdu rozliczany jest wewnętrznie przez towarzystwo ubezpieczeniowe, a zatem nie musimy martwić się kwestią zapłaty za korzystanie z auta zastępczego.
Rozliczenie wynajmu auta z wybranej przez siebie wypożyczalni- samochód zastępczy po kolizji
W przypadku skorzystania z auta zastępczego z wybranej przez siebie wypożyczalni aut, a nie firmy ubezpieczeniowej sprawcy, duża ich część także rozlicza się bezgotówkowo z klientami biorąc na siebie kontakty z ubezpieczalnią. Jednak każdorazowo warto przeanalizować regulamin wypożyczalni, który otrzymujemy do podpisania.
Wybrana samodzielnie wypożyczalnia samochodów- na co uważać
Warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich regulaminach mają zawarte informacje, do jakiej kwoty za dobę najmu mogą zapłacić. W przypadku wynajęcia samochodu od wybranej samodzielnie wypożyczalni aut, może okazać się, że będziemy musieli dopłacić do najmu z własnych środków, jeżeli stawka dobowa wynajętego pojazdu przekracza maksymalną stawkę przyjętą przez ubezpieczyciela.
Mam kilka aut czy mam prawo do pojazdu zastępczego?
Wbrew błędnie powielanej opinii, osobie poszkodowanej przysługuje pojazd zastępczy, nawet jeśli jest on właścicielem innego pojazdu. Zatem nawet posiadając zarejestrowane na siebie inne auto (np. samochód dostawczy, kabriolet itp.), mamy prawo do pojazdu zastępczego.
Moim autem jeździ żona/mąż/dzieci, czy mogę skorzystać z auta zastępczego?
Jeżeli z auta na co dzień korzysta inny członek rodziny to także należy się pojazd zastępczy. Ważne, aby mieć możliwość wykazania, iż korzystanie z auta zastępczego jest zasadne i ekonomicznie uzasadnione.
Przedsiębiorca- uszkodzony w kolizji pojazd specjalistyczny
Podobnie jak w przypadku auta osobowego, po kolizji poszkodowanemu przysługuje prawo najmu pojazdu zastępczego o specjalistycznym zastosowaniu jak np. laweta, betoniarka, podnośnik koszowy itp. Jeżeli poszkodowany przed kolizją użytkował pojazd, który był mu niezbędny do pracy, poszkodowany ma prawo wynająć pojazd taki, który będzie umożliwiał mu dalsze prowadzenie swojej działalności. Takie wynajmy są z reguły droższe, ponieważ naprawy takich pojazdów są często dłuższe i trudniejsze. Jednak po okazaniu faktur za wynajem, ubezpieczalnia sprawcy powinna zwrócić wszystkie koszty wynajmu takiego pojazdu.
Czy mogę wypożyczyć samochód zastępczy z mojej polisy AC ?
Niektóre polisy AC posiadają rozszerzenie, które pozwalają na wypożyczenie auta na określony czas. Jednak warunki każdej z tego typu polis są inne zatem każdorazowo należy sprawdzić warunki takiego wynajmu w swoich ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
Zapraszamy do kontaktu. Zespół Advoco.