Śmierć bliskiej osoby. Część 1. Wypadek

Z punktu widzenia odszkodowania, sam przebieg zdarzenia i jego konsekwencje mają znaczący wpływ na wysokość odszkodowania. Zarówno zachowanie kierowcy w trakcie zdarzenia, jak i tuż po wypadku (czy uciekł z miejsca zdarzenia, czy też wręcz przeciwnie pomógł ofiarom, zawiadomił karetkę). Ponadto, na wymiar jego kary może mieć wpływ jego zachowanie później: czy interesował się rodziną, czy starał się przeprosić itp. Oczywiście to, czy kierowca był pod wpływem środków odurzających/alkoholu, także ma wielki wpływ na konsekwencje i dalsze następstwa.

Warto pamiętać, iż zarówno w przypadku ucieczki z miejsca wypadku, jak i „bycia pod wpływem” firma ubezpieczeniowa ma prawo żądać zwrotu wypłaconych pieniędzy od sprawcy wypadku. Do zbadania przebiegu zdarzenia, często są powoływani biegli. Z reguły opinie te dotyczą rekonstrukcji zdarzenia poruszania się pojazdów, zachowania pieszych, widoczności itp.

Oczywiście dużą rolę odgrywają także zeznania świadków zdarzenia, czy też na terenie miejskim zabezpieczenie zapisów kamer monitoringu. Biegli oceniają także czy poszkodowany w jakiś stopniu nie przyczynił się do wypadku. Część osób obawia się iż przyczynienie pozbawi je odszkodowania- otóż nie. Jeżeli będzie stwierdzony procent przyczynienia i podtrzymane w dalszym postępowaniu oznacza to, iż o taki procent odszkodowanie za śmierć męża, ojca czy żony będzie pomniejszone (np. 20% przyczynienia= 20% mniejsze odszkodowanie).

W wielu przypadkach rodzina ofiary jest tak zszokowana nagłym odejściem osoby bliskiej, iż nie ma głowy ani nerwów na weryfikację dokumentów w prokuraturze i zapoznawanie się z nimi. Ponieważ są to sprawy bardzo angażujące emocjonalnie, szczególnie w przypadku zeznań w których wg rodziny sprawca ewidentnie „kręci”, rekomendujemy aby zostawić je profesjonalnym prawnikom- szkoda naszych nerwów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *