Przy okazji pomocy w odszkodowaniach zgłaszają się do nas osoby ze sprawami dotyczącymi także innych dziedzin prawnych. Jedną z takich dziedzin są sprawy spadkowe.
Najczęściej trafiają do nas osoby mające problem z rodziną, z którą nie mogą dojść do porozumienia co do spadku po rodzicach lub dziadkach. Pozostający na gospodarstwie brat lub siostra nie pozwalają korzystać pozostałemu rodzeństwu ze spadku, uznając dom czy ziemię za wyłącznie ich własność, pomimo dziedziczenia spadku przez całe rodzeństwo.
Wiele gospodarstw w Polsce często nie ma przeprowadzonej żadnej sprawy spadkowej. W takich przypadkach pozostający na gospodarstwie brat może próbować przejąć na wyłączność gospodarstwo bez dzielenia się z pozostałym rodzeństwem, ze względu na zasiedzenie.
Pierwszy krok do uzyskania spadku
Po pierwsze, musimy mieć dokument potwierdzający, że jesteśmy spadkobiercami. Dokument potwierdzający, że spadek nam się należy możemy uzyskać u notariusza. Jest to szybsza droga, lecz gdy nie możemy dojść do porozumienia z rodzeństwem, proces ten może być trudny. Dokument wydawany przez notariusza nazywa się „Aktem poświadczenia dziedziczenia”.
Zatem jeżeli nie możemy skorzystać z usług notariusza, powinniśmy założyć sprawę spadkową w sądzie. Trwa to jednak zdecydowanie dłużej. Sąd wydaje wtedy dokument „Stwierdzenie nabycia spadku”. Zarówno dokumenty od notariusza, jak i od Sądu mają taką samą moc prawną.
Krok drugi: jak dzielimy konkretne składniki majątku?
Podział spadku można stworzyć na zasadzie umowy – rodzeństwo samodzielnie decyduje, jak podzieli majątek. Jednak z reguły, gdy nie ma zgody, należy zdać się na rozstrzygnięcie sądu. Sąd bada wartość spadku, a następnie dzieli go na poszczególne osoby.
Sąd może także przyznać spadek jednemu ze spadkobierców z obowiązkiem spłacenia pozostałego rodzeństwa. W takim przypadku sąd określa kwoty oraz termin, w jakim powinno nastąpić rozliczenie pomiędzy rodzeństwem. Może także określić wysokość kwoty odsetek, jeżeli nastąpi opóźnienie w spłacie.
Sprawa o dział spadku – termin
Nie ma terminu, w którym musimy się zmieścić. Należy jednak pamiętać, że im dłużej zwlekamy, tym bardziej skomplikowana może być nasza sprawa. Składniki majątku mogą zmniejszyć swoją wartość, a krąg osób uprawnionych może się powiększyć.
Sprawa o dział spadku – kto może złożyć wniosek do sądu?
Każdy ze spadkobierców może złożyć wniosek do sądu niezależnie od wielkości majątku, jaki na niego przypada.
Jeżeli mają Państwo trudności w uzyskaniem należnej Państwu części spadku, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.