Rehabilitant wchodzi do sali pacjenta, przeciska się przez zgromadzony wokół niego tłum lekarzy i staje przy jego łóżku. Pacjent chwyta go za rękę i zadaje najistotniejsze dla niego pytanie, na które najwyraźniej nie dostał jeszcze jednoznacznej odpowiedzi: „Doktorze, czy ja będę mógł chodzić ?”.
Psychiczne nastawienie pacjenta- uraz kręgosłupa po wypadku
W kolejnych dniach, tygodniach, a potem miesiącach i latach stopniowo dzięki współpracy obu stron, udało się im wypracować w psychice i mobilności pacjenta umiejętność swobodnego poruszania się w skrajnym przypadku bez użycia nóg. Ta determinacja pacjenta jest najważniejsza, znając przykład polskiej podróżniczki, której rehabilitant zasugerował iż po wypadku będzie poruszać się na wózku, a dzięki swojej wytrwałości powróciła do sprawności.
Rokowania co do stanu zdrowia po wypadku
Jak widać, wyżej urazy kręgosłupa nie należą do zwykłych „złamań” i nie zawsze można przewidzieć, jakie będzie rokowanie po przejściu rehabilitacji. Do uszkodzenia rdzenia kręgowego może dojść w różnych odcinkach względem kręgosłupa. Uraz rdzenia może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Poniżej drugiego kręgu lędźwiowego (L2) rdzeń przechodzi w strukturę, którą nazywamy ogonem końskim i znacznie ciężej ulega ona bezpośredniemu uszkodzeniu. Przerwanie może być całkowite lub częściowe i zależnie od odcinka, który zostanie uszkodzony. Ponadto może dawać różne objawy, które omówione zostaną w kolejnych artykułach.
Czucie- uraz kręgosłupa po wypadku
W ludzkiej skórze umieszczone są receptory, czyli odbiorniki wrażeń zbieranych z otoczenia takich jak dotyk, wibracja, ucisk, ciepło i zimno. Ból odbierany jest bezpośrednio przez zakończenia nerwowe znajdujące się w głębszych warstwach skóry właściwej, dlatego, aby go wywołać, musi zostać przyłożona odpowiednia siła. Bodźce są następnie przetwarzane na sygnał przekazywany nerwami czuciowymi do mózgu, gdzie zostaje on poddany analizie. Generowana jest wówczas odpowiednia reakcja np. „jeżenie się” włosów na rękach w reakcji na zimno. Droga czuciowa z drogą ruchową ulegają połączeniu dopiero w obrębie struktur mózgowia.
Niedowład jest to wyłączenie lub pewne ograniczenie ruchu kończyn i obniżenia siły mięśni. W przypadku niedowładu kończyny górnej może dojść przykładowo do spadku precyzji ruchów wykonywanych ręką – chwytania, pisania.
Niedowład stanowi więc stan pośredni pomiędzy całkowitym porażeniem a prawidłową czynnością ruchową.
Porażenie (paraliż) charakteryzuje całkowita niezdolność do wykonywania ruchu.
Całkowite przerwanie rdzenia kręgowego zdarza się stosunkowo rzadko. Zazwyczaj po wypadkach komunikacyjnych mamy do czynienia z niedokrwieniem rdzenia kręgowego. Niedokrwienie to pojawia się on na skutek ucisku na rdzeń innych struktur i rozwoju martwicy w tym miejscu. Martwica, czyli patologiczna śmierć komórek jest procesem nieodwracalnym. Zdarza się, że wskutek niedokrwienia rdzenia po wypadku droga czuciowa zostaje zachowana, jednak ruchowa ulega uszkodzeniu. Wtedy dochodzi do sytuacji, w której poszkodowany odbiera wrażenia z kończyny, jednak nie może nią poruszyć. Wskutek ucisku rdzenia możemy zaobserwować u pacjenta zaburzenia ruchu i czucia.
Dlaczego niektórzy po urazach kręgosłupa nie mogą ruszać kończyną, ale czują na niej dotyk?
Ośrodki znajdujące się w korze mózgowej odpowiadają za podejmowanie decyzji o wykonaniu ruchu. Generują one sygnał, który następnie za pośrednictwem dwóch kolejnych nerwów dociera do mięśnia, gdzie przetwarzany jest w ruch. Cały ten proces w skali komórek ciała jest dość skomplikowany. Na szczęście jednak podczas chodzenia nikt z nas nie musi się nad nim zastanawiać.
Następstwa takich zdarzeń wymagają dużych nakładów na leczenie i rehabilitację. Nasza kancelaria świadcząca pomoc w odszkodowaniach ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań dla osób z urazami kręgosłupa po wypadkach.
Zapraszamy do kontaktu.
Źródła:
Kozubski „Neurologia”
Portal Medycyna Praktyczna
„Anatomia człowieka”.
Sam doświadczyłem urazu kręgosłupa po wypadku i nikomu tego nie życzę. Rehabilitacja jest długa i żmudna, ale nie wolno się poddawać. Teraz znów cieszę się pełną sprawnością. Pomogło mi też odszkodowanie, które uzyskałem. Dzięki niemu kupiłem niezbędny sprzęt rehabilitacyjny.