Uraz psychiczny po wypadku

Odszkodowanie za uraz psychiczny

Wypadek samochodowy bardzo często niesie za sobą nie tylko urazy fizyczne, które można o wiele łatwiej ocenić, lecz także następstwa psychiczne, za które należy się odszkodowanie za straty moralne. Musimy jednak pamiętać, że nie wystarczy, że poszkodowana osoba odczuwa dyskomfort psychiczny, ale musi także udać się do właściwego specjalisty, który stwierdzi nieprawidłowości i poprze je stosowną dokumentacją. Wtedy będziemy mogli ubiegać się o zadośćuczynienie.

Podłoże urazu psychicznego

Urazy psychiczne mogą być spowodowane silnymi przeżyciami, które trwały krótko, lecz były bardzo intensywne. Uraz psychiczny może być czasem mylony z następstwami neurologicznymi wypadku, gdy poszkodowana osoba ma zmiany w psychice spowodowane urazami głowy.
Czytaj więcej: Objawy neurologiczne po wypadku

Uraz psychiczny- opis skutków

Do najczęściej występujących urazów psychicznych zaliczamy m.in.: zmniejszenie aktywności życiowej czy obniżenie poczucia własnej wartości. Możemy do tego dodać poczucie krzywdy i opuszczenia przez najbliższych, a przede wszystkim strach przed kolejnym powtórzeniem się sytuacji, która doprowadziła do wypadku. Zdarzają się przypadki występowania koszmarów sennych lub problemy z zasypianiem. Najczęściej diagnozowanym skutkiem wypadków dla poszkodowanych są następstwa stresu pourazowego (PTSD).
Czytaj więcej: Objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) 

Odczucia po wypadku samochodowym

Spotykamy się wielokrotnie z sytuacją, iż osoby po wypadkach nie radzą sobie z własnymi emocjami, szczególnie jeżeli wcześniej byli aktywni i dobrze radzili sobie w życiu Zalecamy zatem każdorazowo wybrać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, której diagnoza może pomóc nam w poprawie zdrowia i uzyskaniu odszkodowania poprzez udokumentowanie psychicznych następstw wypadku.

Uwaga: Wizyta w poradni zdrowia psychicznego nie wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu ! Wystarczy zatem bezpośrednio zapisać się na wizytę bez żadnego skierowania. Czasem negatywne przeżycia dopadają nas, jeszcze gdy jesteśmy w szpitalu po wypadku- wtedy należy poprosić o psychologa.

Zaświadczenie od psychologa- uraz psychiczny po wypadku

W ocenie stanu psychicznego ważne są następstwa wypadku dla życia danej osoby. Im dłuższa terapia, im więcej objawów uda się lekarzowi uchwycić, tym lepiej można zdiagnozować stan psychiczny danego poszkodowanego. Zatem zamiast brać zaświadczenie po jednej wizycie u psychologa lub psychiatry sugerujemy najpierw skutecznie się wyleczyć, a następnie wziąć kopię historii leczenia z poradni.

Jakie odszkodowanie za zespół stresu pourazowego?

Za zespół stresu pourazowego należy się odszkodowanie i zadośćuczynienie analogicznie, jak i za inne następstwa powypadkowe. Wysokość odszkodowania zależy także od głębokości przeżywanej traumy oraz skutków jakie mają dla dalszego życia osoby poszkodowanej.

Uraz psychiczny- krzywda osoby bliskiej po wypadku śmiertelnym

Wspomnieliśmy powyżej o urazie psychicznym, związanym z wypadkiem- naszą szkodą. O wiele większe zagrożenia natury psychicznej niesie za sobą krzywda, po wypadku śmiertelnym osoby bliskiej. W takiej sytuacji pojawia się tzw. stresor traumatyczny. Takie trudne doświadczenie może być początkiem poważniejszych chorób, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe charakterystyczne dla fobii.

Podsumowując, jeżeli mamy zamiar walczyć o odszkodowanie za uraz psychiczny to trzeba zadbać przede wszystkim, aby uzyskać jak najszersze udokumentowanie naszego stanu zdrowia. Resztą zajmie się doświadczony prawnik.

Zapraszamy do kontaktu. Zespół Advoco.