Uraz psychiczny po wypadku

Na czym polega uraz psychiczny po wypadku?

Uraz psychiczny po wypadku to bardzo silna reakcja stresowa organizmu, która została wywołana przez czynnik zagrażający życiu lub zdrowiu. Za spowodowanie urazu psychicznego należy się odszkodowanie.

Wypadki skutkujące urazem psychicznym

Najczęściej z odszkodowaniem za uraz psychiczny mamy do czynienia gdy staramy się o:

  • odszkodowanie po wypadku w pracy
  • odszkodowanie po wypadku samochodowym

Uraz psychiczny- opis objawów

Do najczęściej występujących urazów psychicznych zaliczamy m.in.: zmniejszenie aktywności życiowej czy obniżenie poczucia własnej wartości. Możemy do tego dodać poczucie krzywdy i opuszczenia przez najbliższych, a przede wszystkim strach przed kolejnym powtórzeniem się sytuacji, która doprowadziła do wypadku. Zdarzają się przypadki występowania koszmarów sennych lub problemy z zasypianiem. Najczęściej diagnozowanym następstwem psychicznym  wypadku jest zespół stresu pourazowego  (PTSD).

Czytaj więcej: Objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) 

Wizyta w poradni zdrowia psychicznego- emocje osoby poszkodowanej

Spotykamy się wielokrotnie z sytuacją, iż osoby po wypadkach nie radzą sobie z własnymi emocjami, szczególnie jeżeli wcześniej byli aktywni życiowo. Zalecamy zatem każdorazowo wybrać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, w której leczenie z jednej strony poprawi nasz stan psychiczny, a z drugiej otrzymamy dowód na to, że pogorszył się nasz stan psychiczny do odszkodowania.

Uwaga: Wizyta w poradni zdrowia psychicznego nie wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu! Wystarczy zatem bezpośrednio zapisać się na wizytę bezpośrednio w przychodni.

Uraz psychiczny w trakcie pobytu w szpitalu zaraz po wypadku

Jeżeli negatywne przeżycia dopadają nas, jeszcze gdy leżymy w szpitalu po wypadku- wtedy warto poprosić o psychologa jeszcze w trakcie terapii szpitalnej.

Zaświadczenie od psychologa jako dowód traumy powypadkowej

W ocenie stanu psychicznego ważne są następstwa wypadku dla życia danej osoby. Im dłuższa terapia, im więcej objawów uda się lekarzowi uchwycić, tym lepiej można zdiagnozować stan psychiczny osoby poszkodowanej. Zatem zamiast brać zaświadczenie po pierwszej wizycie u psychologa lub psychiatry sugerujemy najpierw skutecznie wyleczyć się , a następnie pobrać całą historię leczenia z poradni. Historia leczenia będzie podstawą do określenia następstw dla zdrowia zarówno przez lekarza orzecznika z firmy ubezpieczeniowej jak i przez biegłego w ewentualnej sprawie cywilnej o odszkodowanie po wypadku.

Jakie odszkodowanie za uraz psychiczny?

Odszkodowanie za uraz psychiczny nazwane także odszkodowaniem za stary moralne lub zadośćuczynieniem, zależy od następstw dla życia jakie spowodował wypadek dla danej osoby. Odszkodowanie za stres powypadkowy należy się także osobom, których dotknęła śmierć osoby bliskiej w wypadku.

Uraz psychiczny- krzywda osoby bliskiej po wypadku śmiertelnym

Wspomnieliśmy powyżej o urazie psychicznym, związanym z wypadkiem- O wiele większe zagrożenia natury psychicznej niesie za sobą krzywda, po wypadku śmiertelnym osoby bliskiej. Takie trudne doświadczenie może być początkiem poważniejszych chorób, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe charakterystyczne dla fobii.

O co wnioskujemy do ubezpieczyciela po urazie psychicznym?

  • Zadośćuczynienie

Jeżeli  doznałaś/łes urazu psychicznego po wypadku, lub zmarła Ci osoba bliska  w wypadku możesz otrzymać zadośćuczynienie czyli wyrównanie szkód za krzywdę i następstwa wypadku w tym przeżytego stresu, wewnętrznego niepokoju i cierpień psychicznych.

  • Odszkodowanie

Jeżeli musisz korzystać  np. z lekarzy specjalistów, specjalnych terapii, pomocy w opiece- za to należy się odszkodowanie.

  • Renta

Jeżeli ze względu na uraz psychiczny nasza aktywność życiowa zmalała możemy wystąpić także o rentę (poza rentą z ZUS).

Jakie kwoty odszkodowania za uraz psychiczny?

Kwoty roszczeń za uraz psychiczny mogą sięgać od kilku tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy złotych w najbardziej tragicznych przypadkach traumy. Pamiętajmy iż każda osoba ma inną wrażliwość i inaczej przeżywa wypadek. Zatem nie należy się dziwić, iż różne osoby mogą inaczej reagować w podobnych sytuacjach.

Ile jest czasu ma zgłoszenie  do ubezpieczyciela?

Odszkodowanie za uraz psychiczny podlega tym samym przepisom, co i inne rodzaje następstw powypadkowych. Zatem zasadniczo na zgłoszenie się po odszkodowanie mamy 3 lata lub 20 lat gdy nasz wypadek został uznany za przestępstwo.

Uzyskanie odszkodowania z kancelarią Advoco

Chcesz uzyskać odszkodowanie za uraz psychiczny?

Zadzwoń!

Zespół Advoco ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań i zadośćuczynień!

Zapraszamy.