Uraz psychiczny po wypadku samochodowym

Odszkodowanie za uraz psychiczny

Wypadek samochodowy niesie ze sobą następstwa w sferze psychicznej, za które należy się odszkodowanie za straty moralne.

Uraz psychiczny- opis objawów

Do najczęściej występujących urazów psychicznych zaliczamy m.in.: zmniejszenie aktywności życiowej czy obniżenie poczucia własnej wartości. Możemy do tego dodać poczucie krzywdy i opuszczenia przez najbliższych, a przede wszystkim strach przed kolejnym powtórzeniem się sytuacji, która doprowadziła do wypadku. Zdarzają się przypadki występowania koszmarów sennych lub problemy z zasypianiem. Najczęściej diagnozowanym następstwem psychicznym  wypadku jest zespół stresu pourazowego  (PTSD).

Czytaj więcej: Objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD) 

Odczucia po wypadku samochodowym

Spotykamy się wielokrotnie z sytuacją, iż osoby po wypadkach nie radzą sobie z własnymi emocjami, szczególnie jeżeli wcześniej byli aktywni i dobrze sobie radzili. Zalecamy zatem każdorazowo wybrać się do najbliższej poradni zdrowia psychicznego, w której leczenie z jednej strony poprawi nasz stan psychiczny, a z drugiej otrzymamy udokumentowanie pogorszenia się naszego stanu psychicznego od specjalisty.

Uwaga: Wizyta w poradni zdrowia psychicznego nie wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu! Wystarczy zatem bezpośrednio zapisać się na wizytę bez żadnego skierowania.

Jeżeli negatywne przeżycia dopadają nas, jeszcze gdy leżymy w szpitalu po wypadku- wtedy warto poprosić o psychologa jeszcze w trakcie terapii szpitalnej..

Zaświadczenie od psychologa- uraz psychiczny po wypadku

W ocenie stanu psychicznego ważne są następstwa wypadku dla życia danej osoby. Im dłuższa terapia, im więcej objawów uda się lekarzowi uchwycić, tym lepiej można zdiagnozować stan psychiczny danego poszkodowanego. Zatem zamiast brać zaświadczenie po jednej wizycie u psychologa lub psychiatry sugerujemy najpierw skutecznie wyleczyć się , a następnie wziąć historię leczenia z poradni. Historia leczenia będzie podstawą do określenia następstw dla zdrowia zarówno przez lekarza w firmie ubezpieczeniowej jak i przez biegłego w ewentualnej sprawie cywilnej o odszkodowanie po wypadku.

Jakie odszkodowanie za zespół stresu pourazowego?

Zadośćuczynienie

Jeżeli  doznałaś/łes urazu psychicznego po wypadku możesz przed wszystkim wnioskować o zadośćuczynienie czyli wyrównanie szkód za krzywdę i następstwa niematerialne wypadku w tym przeżytego stresu, wewnętrznego niepokoju i cierpień psychicznych, koszmarów sennych itp.

Odszkodowanie

Jeżeli musimy korzystać  np. z lekarzy specjalistów, specjalnych terapii itp. możemy wystąpić o odszkodowanie.

Renta

Jeżeli nasza aktywność życiowa zmalała ze względu na ujemne przeżycia psychiczne możemy wystąpić także o rentę.

Kwoty roszczeń za uraz psychiczny mogą sięgać od kilku tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy w najbardziej tragicznych przypadkach.

Pamiętajmy iż każda osoba ma inną wrażliwość i inaczej przeżywa wypadek. Zatem nie należy się dziwić, iż różne osoby mogą inaczej reagować w podobnych sytuacjach.

Uraz psychiczny- krzywda osoby bliskiej po wypadku śmiertelnym

Wspomnieliśmy powyżej o urazie psychicznym, związanym z wypadkiem- naszą szkodą. O wiele większe zagrożenia natury psychicznej niesie za sobą krzywda, po wypadku śmiertelnym osoby bliskiej. Takie trudne doświadczenie może być początkiem poważniejszych chorób, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe charakterystyczne dla fobii.

 

Nie wiesz jak uzyskać odszkodowanie za uraz psychiczny?

Zadzwoń!

Zespół Advoco ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań i zadośćuczynień!

Zapraszamy.