ustalenie sprawcy wypadku drogowego, pomoc w odszkowaniach, dachowanie

Ustalenie sprawcy wypadku drogowego

Nadchodzi czas, kiedy dni stają się krótsze, a rowerzyści czy piesi są mniej widoczni na poboczach dróg. Wzrasta wtedy także liczba osób potrąconych w wypadkach, w których sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Czy w takiej sytuacji należy się odszkodowanie? Odpowiedź brzmi: tak.

Policja poszukuje sprawcy

Jak w każdym wypadku z ofiarami, Policja weryfikuje okoliczności zdarzenia, sprawdza monitoring (jeżeli jest) oraz poszukuje świadków. Niestety czasem zdarza się, że nawet po dłuższych poszukiwaniach nie udaje się odnaleźć sprawcy. Z reguły Policja poszukuje sprawcy przez kilka miesięcy. Po pewnym czasie, gdy poszukiwania te nie przynoszą efektów, umarza dochodzenie. Umorzenie takie pozwala na stwierdzenie, iż na tym etapie nie możemy wskazać firmy ubezpieczeniowej, od której moglibyśmy ubiegać się o odszkodowanie.

Czytaj więcej: Działania Policji po wypadku

Ustalenie sprawcy wypadku drogowego gdy w wypadku brało udział kilka pojazdów

Jeżeli okaże się, iż zebrany materiał oraz zeznania poszczególnych kierowców lub świadków zdarzenia nie wyjaśniają całości zdarzenia, wtedy powołuje się biegłego ds. rekonstrukcji wypadków. Biegły taki powinien na podstawie zebranego przez Policję materiału odtworzyć najbardziej prawdopodobny przebieg zdarzeń. Na podstawie jego opinii prokurator kieruje akt oskarżenia do sądu, przeciwko sprawcy zdarzenia. Niestety oczekiwanie na opinię biegłego może trwać bardzo długo – nawet wiele miesięcy. Często prokurator postanawia zawiesić postępowanie do czasu otrzymania takowej opinii.

Warto pamiętać, że do czasu wyjaśnienia, który kierowca jest sprawcą ubezpieczalnie nie przejmują odpowiedniości za wypadek i nie wypłacają odszkodowania.

Czytaj więcej: Jak biegli badają sprawę po wypadku drogowym?

Szkoda parkingowa- sprawca naszej szkody jest nieznany

Niestety jeżeli sprawca nie jest określony, a szkoda dotyczy tylko strat majątkowych wtedy UFG nie wypłaci odszkodowania. Jeżeli natomiast poza stratami majątkowymi mamy także uszczerbek na zdrowiu, wtedy UFG zapłaci zarówno za straty majątkowe jak i zdrowotne.

Fundusz dla ofiar wypadków

Istnieje specjalny fundusz – jest on zasilany ze składek odprowadzanych na polisy OC. To z niego wypłacane są odszkodowania dla osób, które ucierpiały w wypadkach bez ustalonego sprawcy. Odszkodowania są płacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) i nie różnią się od wypłat realizowanych przez komercyjne firmy ubezpieczeniowe. UFG wypłaca także odszkodowania, gdy okazuje się, iż ustalony sprawca wypadku nie posiadał ważnej polisy OC.

Współpraca z firmą Advoco

Szukasz prawnika który kompleksowo zajął by się Twoją sprawą?

Zadzwoń!

Advoco od kilkunastu lat pomaga osobom po wypadkach.

 

Jeden komentarz odnośnie “Ustalenie sprawcy wypadku drogowego

  1. Zastanawiałem się, czy mam prawo do odszkodowania, jeżeli sprawca uciekł z miejsca wypadku. Teraz już wiem, gdzie szukać pomocy i jakie są podstawy ubiegania się o odszkodowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *