wypadek za granicą a odszkodowanie

Wypadek za granicą a odszkodowanie

Wakacje są czasem w którym wiele osób wyjeżdża samochodem poza granice państwa. Niestety także wtedy dochodzi do wypadków. W większości przypadków, gdy jeździmy na wakacje udajemy się na południe lub zachód Europy. Są to kraje, w których wypracowane są reguły prawne pomiędzy państwami i nie powinno być problemu z odszkodowaniem, pomimo różnic w postępowaniu w zakresie likwidacji z OC pomiędzy tymi państwami.

System Zielonej Karty- wypadek za granicą

Ponieważ coraz więcej osób podróżowało pomiędzy państwami Europy była potrzeba ułatwienia wypłat odszkodowań. Dlatego też każde z państw sygnatariuszy porozumienia Zielonej Karty utworzyło swoje biuro narodowe. Biura narodowe mają na celu wyrównywanie różnic w wypłatach z polis OC pomiędzy kierowcami z różnych krajów w przypadku likwidacji szkód. W Polsce biuro narodowe systemu zielonej karty nazywa się Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).

Obecnie do systemu należy większość krajów europejskich. Które z państw należą do organizacji można sprawdzić także na stronie PBUK.

Ponadto pomiędzy biurami narodowymi zawarto umowę, która pozwala, abyśmy jeździli do wielu krajów na podstawie naszego krajowego OC.

Wypadek za granicą a odszkodowanie – zgłoszenie roszczeń w Polsce

Dzięki temu porozumieniu nie musimy za granicą walczyć o odszkodowanie, ale możemy zlikwidować szkodę po powrocie do kraju i podleczeniu zdrowia. Większość towarzystw zagranicznych ma swoich tzw. „reprezentantów ds. roszczeń” w Polsce i to do nich kierowane jest pismo o odszkodowanie.

Należy oczywiście pamiętać, iż dokumenty są najważniejsze. W każdym przypadku radzimy wezwać policję – nawet jeżeli w danym kraju nie ma takiego obowiązku. Ponadto jeżeli nie rozumiemy treści dokumentu, bo nie rozumiemy języka, to nie powinniśmy podpisywać takiego pisma. Poprośmy wtedy  aby ktoś znający język przetłumaczył dokumenty i wyjaśnił co podpisujemy. Zbieramy wszystkie dokumenty dotyczące zdarzenia, dokumenty szpitalne, płyty CD z prześwietleniami itp. Wszystko to co z jednej z strony jest ważne do dalszego leczenia i rehabilitacji, a następnie także do dochodzenia roszczenia.

Czytaj więcej: Dokumentacja po wypadku

Jako doświadczona kancelaria odszkodowawcza wielokrotnie pomagaliśmy w uzyskaniu wysokich odszkodowań po wypadkach za granicą. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *