Ponieważ grudzień jest miesiącem podsumowań, postanowiliśmy przedstawić dane dotyczące bezpieczeństwa na drogach na podstawie danych Policji[1] w 2015 roku.
W 2015 roku najwięcej wypadków było w województwie łódzkim, a w drugiej kolejności w województwie małopolskim. Najwięcej ludzi na drogach zginęło w województwie mazowieckim , a następnie w śląskim. Natomiast najwięcej rannych w wypadkach było także w województwie łódzkim oraz małopolskim.
Czas i miejsce wypadków
W 2015 r. najwięcej wypadków miało miejsce w sierpniu oraz grudniu. Także w grudniu najwięcej osób zginęło na drogach (326 osób). Najwięcej rannych w wypadkach było w miesiącach letnich, w sierpniu (4057) oraz czerwcu (3637) i lipcu (3823).
Duża liczba wypadków w okresie letnim związana jest z większym natężeniem ruchu w tym czasie oraz wyższymi prędkościami rozwijanymi przez kierowców. Natomiast duża liczba zabitych w grudniu spowodowana była szybko zapadającym zmrokiem i słabszą widocznością pieszych w tym czasie oraz łagodną zimą, co pozwalało na rozwijanie większych prędkości przez kierowców.
Wypadki a dni tygodnia
Wypadki w poszczególne dni tygodnia rozkładają się w miarę równomiernie: najwięcej wypadków ma miejsce w piątek (16,7%) oraz w poniedziałek (15%). Natomiast najwięcej osób ginie w piątki (17%) oraz soboty (16,2%). W piątki jest także największa liczba osób rannych (16,5%).
Miejsce wypadków drogowych
W 2015 roku zdecydowana większość wypadków miała miejsce w obszarze zabudowanym (71,8%) i tam tez było najwięcej rannych, natomiast najwięcej osób (57,5%) zginęło w obszarze niezabudowanym. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wyższe prędkości rozwijane poza obszarem niezbudowanym, oraz później docierająca pomoc lekarska. W obszarze zabudowanym jest większe natężenie ruchu co tłumaczy większą liczbę rannych.
Co ciekawe najwięcej wypadków miało miejsce na prostym odcinku drogi (18 004) tj. prawie dwa razy więcej niż w drugim w kolejności skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem przejazdu (9450).
Główną przyczyną wypadków na prostym odcinku drogi było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (3527 wypadków) oraz nieprawidłowe zachowanie się wobec pieszego (2336 wypadki). Wypadki na skrzyżowaniu to głownie nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.
Większość wypadków miała miejsce na drogach dwukierunkowych o jednej jezdni (81%) na nich także zginęło najwięcej osób (88,5%). Najmniej wypadków było na drogach ekspresowych (0,8%) oraz autostradach (1,2%).
[1] Raport – Wypadki drogowe w 2015 r.