Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Zadośćuczynienie za wypadek spowodowany przez męża
zadośćuczynienie za wypadek spowodowany przez męża

Zadośćuczynienie za wypadek spowodowany przez męża

Czy żonie-pasażerce samochodu, należy się zadośćuczynienie po wypadku gdy sprawcą okazał się jej mąż, syn lub inna osoba bliska?

W przypadku tak postawionego pytania odpowiedź jest prosta – tak, przysługuje zadośćuczynienie- tak jak każdej innej osobie poszkodowanej, niezależnie od stopnia pokrewieństwa.

Czy kierujący małżonek będzie płacił zadośćuczynienie z własnej kieszeni?

Nie będzie. Jeżeli kierujący nie złamał ustawowych  warunków na jakich ubezpieczalnia może domagać się wypłaconego wcześniej zadośćuczynienia (jazda po alkoholu, ucieczka z miejsca wypadku, niesprawne auto), wtedy zadośćuczynienie będzie wypłacone z ubezpieczenia OC pojazdu.

Mąż spowodował wypadek- a żona (syn) jest współwłaścicielem samochodu

Gdy osoba z rodziny jest współwłaścicielem auta w takim przypadku zadośćuczynienie, czy też odszkodowanie za szkody moralne także należy się, lecz z pewnymi włączeniami.

Z ubezpieczenia OC zostaną pokryte wszystkie następstwa związane z doznaniem uszczerbku na zdrowiu, tj. zadośćuczynieniem za doznaną krzywdę. Ponadto ubezpieczalnia wypłaci odszkodowanie za poniesione koszty leczenia, czy odszkodowanie za utracone zarobki. Nie zostaną jednak pokryte koszty uszkodzonego mienia w tym wypadku.

W sytuacji, gdy mąż był sprawcą wypadku, współwłaściciel/-ka pojazdu nie może domagać się pokrycia szkód doznanych w mieniu (np. uszkodzenie samochodu, zepsuty telefon komórkowy itp.) W świetle art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych “zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego.

W 2007r. Sąd Najwyższy podjął dwie uchwały korzystne dla współwłaścicieli.

W uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 stycznia 2007 r. (sygn. akt III CZP 146/06), SN wskazał, że zakład ubezpieczeń odpowiada z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkodę na osobie, wyrządzoną przez kierowcę pojazdu jego posiadaczowi lub współposiadaczowi.

Druga uchwała, podjęta została rok później, w składzie 7 sędziów[1] w dniu 7 lutego 2008 r. (sygn. akt III CZP 115/07). Sąd uznał, iż ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność gwarancyjną wynikającą z umowy OC szkody wyrządzonej przez kierującego pojazdem. W tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu.

[1] Tak ilość sędziów ma znaczenie ! Im więcej sędziów w składzie tym mocniejsza jest siła tego argumentu na sali sądowej.

 

Zastanawiasz się jak uzyskać zadośćuczynienie?

Zadzwoń! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu zadośćuczynień dla osób poszkodowanych.

Zespół Advoco.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *