„Dzisiaj mijają trzy miesiące, odkąd przyjęto mnie do kliniki psychiatrycznej z objawami stresu bojowego. Tak naprawdę jest to stres mojego męża, ale on zawsze oddawał mi wszystkie swoje kłopoty” – tymi słowami Grażyna Jagielska rozpoczyna swoją opowieść o tym, jak w oczekiwaniu na swojego męża, znanego polskiego korespondenta wojennego, rozwija się u niej zespół stresu pourazowego, czy też PTSD (posttraumatic stress disorder). Zauważmy, iż leczy się pomimo tego, iż nie brała ona udziału w wypadku ani żadnych wydarzeniach wojennych.
Czym jest zespół stresu pourazowego?
Jest to zespół objawów, diagnozowany przez psychiatrę według określonych kryteriów. Przede wszystkim PTSD rozwija się najczęściej, gdy zostanie narażone życie pacjenta lub bliskich mu osób. Może on również mieć związek z poczuciem winy za czyjąś śmierć, np. u osób będących sprawcami lub ofiarami wypadku. Takich stresorów doświadcza około 80% populacji. U niektórych narażonych na takie przeżycia osób rozwinie się zespół stresu pourazowego, który może objawiać się pod różnymi postaciami.
Wielu pacjentów zgłasza natrętne i nawracające myśli dotyczące ciężkich doświadczeń. Pojawiają się reakcje dysocjacyjne (tzw. Flashback), które powodują, że dana osoba odczuwa lub zachowuje się, jakby ponownie doświadczała traumatycznego przeżycia. Charakterystyczne jest też unikanie czynników, które przypominają nam uraz. Niekiedy dźwięki lub obrazy kojarzące się z przebytą traumą powodują nawrót silnego stresu i ponowne przeżywanie sytuacji z przeszłości. Ponieważ często zespół stresu pourazowego jest następstwem wypadku samochodowego, osobie poszkodowanej należy się odszkodowanie z OC sprawcy.
Złożona natura PTSD- zespół stresu pourazowego (PTSD) a odszkodowanie
Możemy zadawać sobie pytanie: czy pięciolatek może doznać zespołu stresu pourazowego?
Tak! Kiedy dziecko odgrywa ponownie w formie zabawy wypadek, w którym uczestniczyło, może nam się wydawać, że to jego sposób na radzenie sobie z przebytym urazem. Jednak stanowi to reakcję dysocjacyjną, istotną dla diagnostyki PTSD.
Czy u Pani Jagielskiej mógł rozwinąć się zespół stresu pourazowego, pomimo, że jedynie czytała o doświadczeniach męża?
Każdy z nas ma wykształcone różne systemy radzenia sobie ze stresem. Ponadto, codzienne przeżycie może być dla kogoś źródłem potężnej dawki stresu. To, że, nie służyliśmy na misji pokojowej w Iraku, nie oznacza, że wykształcenie PTSD jest w naszym przypadku niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat postrzeganie PTSD, jak i jego diagnostyka, zmieniało się. Kryteria diagnostyczne tej choroby były modyfikowane na podstawie dokumentacji medycznych i udokumentowanych przypadków, zarówno żołnierzy wracających z wojny, jak i osób po wypadkach samochodowych czy innych stresogennych sytuacjach, które mogą spotkać każdego z nas.
Zespół stresu pourazowego- jak jest leczony?
Zespół stresu pourazowego leczony jest psychoterapią i odpowiednimi lekami, które pomagają złagodzić lęk. Pomaga to osobie poszkodowanej włączyć ciężkie doświadczenie do kolekcji pozostałych, nietraumatycznych przeżyć. Należy pamiętać, że doznany w skutek wypadku uraz psychiczny jest uzasadnieniem do otrzymania zadośćuczynienia i możemy go zaliczyć do kategorii szkód moralnych.
Wysokość odszkodowania za uraz psychiczny
Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia zależy każdorazowo od sytuacji życiowej danej osoby, jej wieku, trybu życia, a nawet sytuacji rodzinnej i zawodowej. Kwota odszkodowania za stres zależy od tego, jak bardzo następstwa PTSD wpłynęły na życie i postępowanie poszkodowanej osoby w różnych sferach jej życia,(np. rodzinnej, zawodowej). W związku z tym może wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Czy aktywność życiowa osoby poszkodowanej zmalała po wypadku? Czy np. wynikająca ze stresu niemożność przemieszczania się samochodem ma wpływ na wykonywania obowiązków zawodowych? Czy cały czas przeżywa wypadek?
Ile lat po wypadku można starać się o odszkodowanie?
W wielu przypadkach osoby poszkodowane stresem pourazowym, podejmują starania o odszkodowanie dopiero po pewnym czasie. Przedawnienie po wypadku sięga 20 lat, zatem nawet gdy wypadek był już dość dawno warto wystąpić z roszczeniem do ubezpieczyciela.
Czytaj więcej: Ile lat po wypadku można starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie ?
Nie wiesz jak uzyskać odszkodowanie za stres?
Zadzwoń!
Kancelaria Advoco to doświadczeni prawnicy umiejący uzyskać wysokie odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Zapraszamy do kontaktu.
__________________________________________________________________________
Źródła:
„Posttraumatic stress disorder in adults: impact, comorbidity, risk factors, and treatment“ – Jitender Sareen
Canadian Journal of Psychiatry, 2014; 59 (9): 460–467
„Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” – Grażyna Jagielska
„Zaburzenia stresowe pourazowe w aktualnej klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA) wg DSM-5” Wojciech Gruszczyński, Andrzej Dryja, Magdalena Gruszczyńska
Bardzo ciekawy tekst, niestety mąż miał wypadek miesiąc temu i wspólnie próbujemy funkcjonować, życie z PTSD jest trudne. Dobrze, że tu można znaleźć takie profesjonalne ujęcie prawnicze.
Witam, potrzebuję pomocy w walce o odszkodowanie za wypadek w służbie gdzie postrzelił mnie inny funkcjonariusz z broni palnej w prawe udo co skończyło się urazem nogi i stresem pourazowym, straciłem prawo wykonywania zawodu obecnie jestem rencistom w stopniu umiarkowanym. O jaką sumę mogę się ubiegać od skarbu państwa i jaką kancelarię adwokacką wybrać?
Dzień dobry,
odpowiedzi wymagają już bezpośredniej rozmowy- zapraszamy do kontaktu telefonicznego.