smutna dziewczynka, zespół stresu pourazowego (PTSD) a odszkodowanie

Zespół stresu pourazowego (PTSD) a odszkodowanie

„Dzisiaj mijają trzy miesiące, odkąd przyjęto mnie do kliniki psychiatrycznej z objawami stresu bojowego. Tak naprawdę  jest to  stres mojego męża, ale on zawsze oddawał mi wszystkie swoje kłopoty” – tymi słowami Grażyna Jagielska rozpoczyna swoją opowieść o tym, jak w oczekiwaniu na swojego męża, znanego polskiego korespondenta wojennego, rozwija się u niej zespół stresu pourazowego, czy też PTSD (posttraumatic stress disorder). Zauważmy, iż leczy się pomimo tego, iż nie brała ona udziału w wypadku ani żadnych wydarzeniach wojennych.

Czym jest zespół stresu pourazowego?

Jest to zespół objawów, diagnozowany przez psychiatrę według określonych kryteriów. Przede wszystkim PTSD rozwija się najczęściej, gdy zostanie narażone życie pacjenta lub bliskich mu osób. Może on również mieć związek z poczuciem winy za czyjąś śmierć, np. u osób będących sprawcami lub ofiarami wypadku. Takich stresorów doświadcza około 80% populacji. U niektórych narażonych na takie przeżycia osób rozwinie się zespół stresu pourazowego, który może objawiać się pod różnymi postaciami.

Wielu pacjentów zgłasza natrętne i nawracające myśli dotyczące ciężkich doświadczeń. Pojawiają się reakcje dysocjacyjne (tzw. Flashback), które powodują, że dana osoba odczuwa lub zachowuje się, jakby ponownie doświadczała traumatycznego przeżycia. Charakterystyczne jest też unikanie czynników, które przypominają nam uraz. Niekiedy dźwięki lub obrazy kojarzące się z przebytą traumą powodują nawrót silnego stresu i ponowne przeżywanie sytuacji z przeszłości. Ponieważ często zespół stresu pourazowego jest następstwem wypadku samochodowego, osobie poszkodowanej należy się odszkodowanie z OC sprawcy.

Złożona natura PTSD- zespół stresu pourazowego (PTSD) a odszkodowanie

Możemy zadawać sobie pytanie: czy pięciolatek może doznać zespołu stresu pourazowego?

Tak! Kiedy dziecko odgrywa ponownie w formie zabawy wypadek, w którym uczestniczyło, może nam się wydawać, że to jego sposób na radzenie sobie z przebytym urazem. Jednak stanowi to reakcję dysocjacyjną, istotną dla diagnostyki PTSD.

Czy u Pani Jagielskiej mógł rozwinąć się zespół stresu pourazowego, pomimo, że jedynie czytała o doświadczeniach męża?

Każdy z nas ma wykształcone różne systemy radzenia sobie ze stresem. Ponadto, codzienne przeżycie może być dla kogoś źródłem potężnej dawki stresu. To, że, nie służyliśmy na misji pokojowej w Iraku, nie oznacza, że wykształcenie PTSD jest w naszym przypadku niemożliwe. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat postrzeganie PTSD, jak i jego diagnostyka, zmieniało się. Kryteria diagnostyczne tej choroby były modyfikowane na podstawie dokumentacji medycznych i udokumentowanych przypadków, zarówno żołnierzy wracających z wojny, jak i osób po wypadkach samochodowych czy innych stresogennych sytuacjach, które mogą spotkać każdego z nas.

Zespół stresu pourazowego- jak jest leczony?

Zespół stresu pourazowego leczony jest psychoterapią i odpowiednimi lekami, które pomagają złagodzić lęk. Pomaga to choremu włączyć ciężkie doświadczenie do kolekcji pozostałych, nietraumatycznych przeżyć. Należy pamiętać, że doznany w skutek wypadku uraz psychiczny jest uzasadnieniem do otrzymania zadośćuczynienia  i możemy go zaliczyć do kategorii szkód moralnych.

Wysokość odszkodowania za uraz psychiczny

Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia zależy każdorazowo od sytuacji życiowej danej osoby, jej wieku, trybu życia, a nawet sytuacji rodzinnej i zawodowej. Kwota odszkodowania za stres zależy od tego, jak bardzo następstwa PTSD wpłynęły na życie i postępowanie poszkodowanej osoby w różnych sferach jej życia. Czy dana osoba boi się jeździć autem? Czy jej aktywność życiowa zmalała? Czy niemożność przemieszczania się samochodem ma wpływ na niemożność wykonywania obowiązków zawodowych lub domowych? Kancelaria Advoco to wysokiej klasy specjaliści umiejący wskazać następstwa stresu pourazowego u poszkodowanej osoby w życiu codziennym.

Zapraszamy do kontaktu.

__________________________________________________________________________

Źródła:

„Posttraumatic stress disorder in adults: impact, comorbidity, risk factors, and treatment“ – Jitender Sareen

Canadian Journal of Psychiatry, 2014; 59 (9): 460–467

„Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” – Grażyna Jagielska

„Zaburzenia stresowe pourazowe w aktualnej klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (APA) wg DSM-5” Wojciech Gruszczyński, Andrzej Dryja, Magdalena Gruszczyńska

 

Jeden komentarz odnośnie “Zespół stresu pourazowego (PTSD) a odszkodowanie

  1. Bardzo ciekawy tekst, niestety mąż miał wypadek miesiąc temu i wspólnie próbujemy funkcjonować, życie z PTSD jest trudne. Dobrze, że tu można znaleźć takie profesjonalne ujęcie prawnicze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *