Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » odszkodowanie po wypadku drogowym » Układ informacyjno-poznawczy- uszkodzenie w wypadku
leząca osoba bez ruchu na ulicy po wypadku, kilka osób pomaga jej

Układ informacyjno-poznawczy- uszkodzenie w wypadku

Układ informacyjno- poznawczy- odszkodowanie po wypadku

Analiza informacji docierających do człowieka odbywa się nie tylko w mózgu, lecz w całym organizmie usianym komórkami nerwowymi. Możemy wyróżnić kilka stopni zaawansowania budowy takiego układu poczynając od możliwości prostego czucia przez komórki nerwowe, poprzez wykorzystywanie posiadanych narządów zmysłów. Kończąc na możliwość poznania i mowie oraz intelekcie.

Jak w każdej złożonej konstrukcji, im wyższy stopień jej skomplikowania, tym mniejsza odporność na uszkodzenia. Stąd też złożoność badania intelektu danej osoby po wypadku jest najtrudniejsza, a badanie komórek czuciowych relatywnie najprostsze.

Zaburzenia czucia a układ informacyjno- poznawczy- odszkodowanie po wypadku

Czucie rozpoznajemy dzięki wyspecjalizowanym komórkom nazywanymi receptorami. Receptory mogą być różnorakie: np. bólu, temperatury, ale także ułożenia, czucia ruchu czy wibracji. Ponadto, uszkodzeniu w wypadku mogły ulec także drogi do receptorów lub komórki które te informacje przetwarzają, a następnie na zasadzie sprzężenia zwrotnego reagują, czyli przekazują impuls „w drogę powrotną” np. do mięśnia. Zaburzenia czucia można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze takie jakie określamy „brakiem czucia” w ogóle. Drugim rodzajem jest takie, które bardziej przypomina określane potocznie jako „mrowienie” „przebieganie prądu” czy drętwienie lub w jeszcze bardziej skrajnej formie dolegliwościami bólowymi.

Przerwanie rdzenia kręgowego w wypadku

Przerwanie rdzenia kręgowego było szczególnie częste w czasach, gdy auta nie posiadały zagłówków. Wtedy nawet relatywnie niewielki wypadek naruszał ciągłość rdzenia na odcinku szyjnym kręgosłupa. Przerwanie rdzenia nie oznacza, że musi być ono pełne i całkowite. Lokalizacja miejsca przerwania następuje poprzez identyfikację zaburzeń czucia i miejsc porażeń. Zaraz po wypadku następuje gwałtowne „wyłączenie” funkcji ciała poniżej miejsca uszkodzenia. Charakteryzuje się m.in porażaniem kończyn, brakiem napięcia mięśniowego i brakiem odruchów fizjologicznych. Z czasem – z reguły po 2-6 tygodniach (choć czasami dłużej) –  komórki zaczynają podejmować pracę, pojawiają się odruchy fizjologiczne, ponieważ mięśnie zaczynają reagować. Powoli wraca siła i sprawność kończyn.

Advoco – jako doświadczona kancelaria odszkodowawcza –  współpracuje z wysokiej klasy specjalistami neurologii i ortopedii, którzy pomagają nie tylko w uzyskaniu odszkodowania po wypadku, ale także w dojściu do pełni sił. Zapraszamy do kontaktu.


Opracowanie na podstawie. Podstawy kliniczne neurologii. Mazur, Kozubski, Prusiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *