Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » zadośćuczynienie, odszkodowanie za straty moralne » Jak uporać się ze stratą osoby bliskiej w wypadku? Część 5

Jak uporać się ze stratą osoby bliskiej w wypadku? Część 5

Na pierwszym etapie powrotu do równowagi psychicznej po stracie osoby bliskiej w wypadku musieliśmy przywrócić w swoim życiu poczucie bezpieczeństwa, na drugim – zmierzyć się z poniesioną stratą i żałobą. Trzecim, a zarazem ostatnim krokiem na tej długiej drodze będzie odbudowanie swojej przyszłości na nowych fundamentach.

Etap ten obejmuje przede wszystkim doskonalenie umiejętności radzenia sobie z lękami, pogodzenie się ze sobą, odzyskiwanie kontaktów z innymi i odnalezienie misji życiowej.

Walka z lękami

Walka z lękami po silnej traumie, zarówno dla osoby, która straciła kogoś bliskiego w wypadku, jak i sama go przeżyła doznając silnych obrażeń bądź poważnych złamań, polega głównie na konieczności przejęcia kontroli w konkretnych sytuacjach życiowych.

Na tym etapie powrotu do zdrowia i równowagi, reakcja na niebezpieczeństwo często bywa wyolbrzymiana, co jest naturalnym objawem po przeżytym urazie. Jednak zamiast biernie akceptować taki stan rzeczy, należy aktywnie walczyć z lękami oraz strachem, przykładowo przed jazdą samochodem czy jakimikolwiek innymi środkami transportu.

Pogodzenie się ze sobą

Kolejnym krokiem na ostatnim etapie powrotu do normalnego życia jest pogodzenie się z samym sobą, co bywa niekiedy trudniejsze od pozostałych elementów procesu. Niemniej jeśli dotarliśmy już do tego momentu, możemy uznać, że uwolniliśmy się od traumatycznych wspomnień o wypadku czy będących jego konsekwencją urazach.

Na tym etapie już zdajemy sobie sprawę, jakie piętno odcisnęło na nas i naszym życiu tragiczne wydarzenie. W związku z tym należy teraz zebrać wszystkie siły, by na nowo stać się człowiekiem, jakim zawsze chcieliśmy być i przypomnieć sobie, jakie wartości były dla nas istotne przed wypadkiem, ale także po nim oraz w trakcie leczenia. Choć nie jest to proste, pozwoli nam wrócić do dawnych marzeń i odzyskać utracone aspiracje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *