Jest pewna liczba osób, która nie może liczyć na odszkodowanie po wypadku z polisy OC, pomimo tego, że były ofiarami wypadków. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy sprawcą wypadku był nieznany pieszy lub rowerzysta. (W przypadku nieznanego pojazdu możemy wnioskować o odszkodowanie z UFG).
Czytaj więcej: Odszkodowanie z OC gdy sprawca jest nieznany
Przykład nr 1
Kierowca autobusu gwałtowanie zahamował przed wbiegającym na ulicę pieszym. W autobusie doszło do wypadku, w którym poważnie ucierpiała starsza pasażerka. Policja stwierdziła, iż winnym wypadku jest nieznany pieszy.
Przykład nr 2
Znaleziono ciężko pobitego mężczyznę, który niebawem zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Policji nie udało się ująć sprawcy.
Kiedy nie możemy ubiegać się o odszkodowanie czy zadośćuczynienie z innych źródeł, lub nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania od sprawcy, możemy wystąpić do sądu o kompensatę w ramach specjalnej ustawy o kompensacie państwowej.
O tym, iż niewiele osób wie o tej formie rekompensaty, świadczy to, że w 2018 roku przyznano je tylko 34 osobom w całej Polsce.
Ustawa o kompensacie- kto może otrzymać środki?
- Ranna ofiara wypadku, u której wystąpił rozstrój zdrowia powyżej 7 dni
- Osoba bliska ofiary w przypadku zgonu
Ustawa o kompensacie- kwoty rekompensat
- w przypadku osoby rannej jest to maksymalnie 25 tysięcy złotych
- w przypadku zgonu do 60 tysięcy złotych
Ustawa o kompensacie na co można otrzymać środki
- za utracone zarobki i inne środki utrzymania
- koszty związane z leczeniem i rehabilitacją
- koszty pogrzebu
Ustawa o kompensacie- termin składania wniosku
Na złożenie wniosku mamy 3 lata od wystąpienia skutków czynu zabronionego(czyli najczęściej od daty wypadku), maksymalnie do 5 lat od dnia jego popełnienia.
Ustawa o kompensacie gdzie składamy wniosek
Wniosek składamy do sądu rejonowego, odpowiedniego dla miejsca zamieszkania ofiary. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności musimy wyczerpać inne źródła wyrównania szkód takie jak: pomoc społeczna, ubezpieczeń, itp.
Ustawa dotyczy osób mających miejsce stałego pobytu w Unii Europejskiej, oraz gdy czyn zabroniony miał miejsce na terenie RP.
Kancelaria odszkodowawcza Advoco ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań i zadośćuczynień. Zapraszamy do kontaktu.