Advoco » Informacje o odszkodowaniach » odszkodowanie » kancelaria odszkodowawcza, prawnik » Ustawa o państwowej kompensacie- mało znane źródło odszkodowania po wypadku
ustawa o państwowej kompensacie

Ustawa o państwowej kompensacie- mało znane źródło odszkodowania po wypadku

Jest pewna liczba osób, która nie może liczyć na odszkodowanie po wypadku z polisy OC, pomimo tego, że były ofiarami wypadków. Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy sprawcą wypadku był nieznany pieszy lub rowerzysta. (W przypadku nieznanego pojazdu możemy wnioskować o odszkodowanie z UFG).

Czytaj więcej: Odszkodowanie z OC gdy sprawca jest nieznany

Przykład nr 1

Kierowca autobusu gwałtowanie zahamował przed wbiegającym na ulicę pieszym. W autobusie doszło do wypadku, w którym poważnie ucierpiała starsza pasażerka. Policja stwierdziła, iż winnym wypadku jest nieznany pieszy.

Przykład nr 2

Znaleziono ciężko pobitego mężczyznę, który niebawem zmarł na skutek odniesionych obrażeń. Policji nie udało się ująć sprawcy.

Kiedy nie możemy ubiegać się o odszkodowanie czy zadośćuczynienie z innych źródeł, lub nie jest możliwe uzyskanie odszkodowania od sprawcy, możemy wystąpić do sądu o kompensatę w ramach specjalnej ustawy o kompensacie państwowej.

O tym, iż niewiele osób wie o tej formie rekompensaty, świadczy to, że w 2018 roku przyznano je tylko 34 osobom w całej Polsce.

Ustawa o kompensacie- kto może otrzymać środki?

  • Ranna ofiara wypadku, u której wystąpił rozstrój zdrowia powyżej 7 dni
  • Osoba bliska ofiary w przypadku zgonu

Ustawa o kompensacie- kwoty rekompensat

  • w przypadku osoby rannej jest to maksymalnie 25 tysięcy złotych
  • w przypadku zgonu do 60 tysięcy złotych

Ustawa o kompensacie na co można otrzymać środki

  • za utracone zarobki i inne środki utrzymania
  • koszty związane z leczeniem i rehabilitacją
  • koszty pogrzebu

Ustawa o kompensacie- termin składania wniosku

Na złożenie wniosku mamy 3 lata od wystąpienia skutków czynu zabronionego(czyli najczęściej od daty wypadku), maksymalnie do 5 lat od dnia jego popełnienia.

Ustawa o kompensacie gdzie składamy wniosek

Wniosek składamy do sądu rejonowego, odpowiedniego dla miejsca zamieszkania ofiary. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności musimy wyczerpać inne źródła wyrównania szkód takie jak: pomoc społeczna, ubezpieczeń, itp.

Ustawa dotyczy osób mających miejsce stałego pobytu w Unii Europejskiej, oraz gdy czyn zabroniony miał miejsce na terenie RP.

Kancelaria odszkodowawcza Advoco ma duże doświadczenie w uzyskiwaniu odszkodowań i zadośćuczynień. Zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *